"Lektura tych książek może zaszkodzić..."

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 10:00
- Polityka i pornografia to najpopularniejsze tematy wśród polskich grafomanów - uważa Marta Syrwid, która od wielu lat bada literackie "potworki".
Audio
  • Marta Syrwid o opowiada o "niebezpiecznych" książkach... (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Fragment obrazu Marinusa van Reymerswaelego Poborcy podatków. Efekty pisani bywają tak różnorodne jak ich motywy...
Fragment obrazu Marinusa van Reymerswaelego "Poborcy podatków". Efekty pisani bywają tak różnorodne jak ich motywy...Foto: domena publiczna

Nasz gość to autorka felietonów poświęconych złej literaturze, a publikowanych na łamach magazynu "Lampa". Właśnie ukazały się one w formie książkowej jako "Koktajl z maku".

- Te książki znajduję w małych księgarniach albo w sklepach typu "wszystko za pięć złotych", na przykład w warszawskiej Hali Mirowskiej. Często są to wydawnictwa sfinansowane przez samych autorów - opowiadała Marta Syrwid. W ten sposób nasz gość odkrył m.in. poemat heroikomiczny "Synowie duchów i hydrosfera" Pawła Sajdaka, motoryzacyjne erotyki (czyli "eromoty") Moniki Izabeli Bill czy tajemnicze "emocjonały" Pani Grzyb z Olsztyna.

Ale ze złą literaturą coś łączy także Jacka Dehnela, Krzysztofa Wargę, Antoniego Słonimskiego i Stanisława Barańczaka…

***

Nazwa audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadząca: Anna Sieradzan

Goście: Marta Syrwid (pisarka, publicystka)

Data emisji: 25.02.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/mc

Czytaj także

Marta Syrwid: bohaterką "Bogactwa" jest pamięć

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 11:00
Z wykształcenia filmoznawca, publikuje felietony i recenzje o filmie. I choć nie jest jej obce zagadnienie grafomanii Marta Syrwid sama też zdecydowała się sięgnąć po pióro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 lat "Lampy", czyli jak Dunin-Wąsowicz został łowcą talentów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 13:53
- Dunin ma fantastyczną osobowość, bo z jednej strony roztacza wokół siebie nastrój schyłku i apokalipsy, a z drugiej wszyscy go uwielbiają za idealizm - mówiła w Dwójce Małgorzata Rejmer, pisarka odkryta przez redaktora naczelnego pisma "Lampa". Miesięcznik w tym roku obchodzi swój jubileusz.
rozwiń zwiń