10 lat "Lampy", czyli jak Dunin-Wąsowicz został łowcą talentów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 13:53
- Dunin ma fantastyczną osobowość, bo z jednej strony roztacza wokół siebie nastrój schyłku i apokalipsy, a z drugiej wszyscy go uwielbiają za idealizm - mówiła w Dwójce Małgorzata Rejmer, pisarka odkryta przez redaktora naczelnego pisma "Lampa". Miesięcznik w tym roku obchodzi swój jubileusz.
Audio
  • 10 lat "Lampy", czyli jak Dunin-Wąsowicz został łowcą talentów (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Paweł Dunin-Wąsowicz
Paweł Dunin-Wąsowicz Foto: PAP/Marcin Kaliński

- Na początku mojej oszałamiającej kariery literackiej wracałam z Pawłem taksówką i on cały czas mówił, że jeszcze nie ma tych pieniędzy, ale będą, żebym była spokojna - wspominała podczas imprezy z okazji 10-lecia pisma "Lampa" Dorota Masłowska. - Kiedy zatrzymaliśmy się przy sklepie na Placu Wilsona i Paweł wyszedł, żeby coś kupić, kierowca taksówki zaczął mnie ostrzegać, że to na pewno oszust, że nie da mi żadnych pieniędzy i bajeruje, żeby mnie wykorzystać - śmiała się autorka największego sukcesu w historii wydawnictwa Lampa i Iskra Boża.

To właśnie dzięki pieniądzom ze sprzedaży powieści "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" twórca tego wydawnictwa Paweł Dunin-Wąsowicz rzucił dziennikarską pracę i przeistoczył swój nieregularnik literacki, jakim była "Lampa" (wydawany od roku 1989), w jeden z najważniejszych miesięczników literacko-artystycznych w Polsce.

Redaktor naczelny "Lampy" opowiadał, że nazwę zaczerpnął od Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: - Otóż w "Listach z fiołkiem", które były drukowane w "Przekroju" w latach 40., Gałczyński wymyślił zmyślony miesięcznik "Lampa". Pomyślałem, że może należałoby go powołać do życia. Zwłaszcza, że tam był opasły redaktor, który z trudem się wdrapywał na trzecie piętro. To właśnie ja byłem w czasach galerii Raster...

O literaturze, środowisku "Lampy" i jej historii, nie tylko z ostatnich 10 lat, rozmawialiśmy podczas imprezy z okazji jubileuszu pisma, która odbyła się w warszawskim klubie CDQ. Z Zofią Płoską rozmawiali: Paweł Dunin-Wąsowicz, pisarki Dorota Masłowska i Małgorzata Rejmer, autor komiksów Maciej Sieńczyk, wokalistka zespołu Pustki Barbara Wrońska, poeci Paweł Kozioł, Xawery Stańczyk oraz Paweł Gawlik.

Audycję "Kwadrans bez muzyki" przygotowała Zofia Płoska.

bch/jp

Czytaj także

Krzysztof Dunin-Wąsowicz po cichu walczył o życie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 05:40
101 lat temu, 22 stycznia 1923 roku, urodził się Krzysztof Dunin-Wąsowicz, profesor historii, varsavianista, żołnierz Armii Krajowej, odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dunin-Wąsowicz o fantastycznych różnicach między Warszawą a Krakowem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 10:00
- Kraków ma szczęście do fantastycznych wycieczek autorów wybitnych: Bałuckiego, Wyspiańskiego, Witkacego. W Warszawie zdarzało się to rzadziej, nie umiem tego wytłumaczyć - mówił autor książki "Fantastyczny Kraków".
rozwiń zwiń