Kultura cygańska jest jak głuchy telefon

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 18:00
- Historie przekazywane są z pokolenia na pokolenie, ulegają deformacji i w końcu stają się legendami - wyjaśniał Jacek Milewski, autor opowiadań o kulturze cygańskiej.
Audio
  • Międzynarodowy Dzień Romów w Dwójce. Jacek Malicki zastanawia się nad przyszłością cygańskiej kultury (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Trzyletnia (na zdjęciu - w 2002 roku) Gracjana reprezentuje najmłodsze pokolenie polskich cyganów. Czy ma szanse na zachowanie własnej kultury?
Trzyletnia (na zdjęciu - w 2002 roku) Gracjana reprezentuje najmłodsze pokolenie polskich cyganów. Czy ma szanse na zachowanie własnej kultury?Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Cyganie to nie jest naród księgi. Cała ich wiedza przekazywana jest ustnie. Dlatego ich pamięć historyczna sięga najwyżej 2-3 pokolenia wstecz, a kultura ulega bardzo dynamicznym zmianom. Czy to dobrze? Ja jestem pesymistą - komentował nasz gość.

W Międzynarodowym Dniu Romów (8 kwietnia) oddaliśmy głos także Cyganom, przypominając nagrania archiwalne z lat 50. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak wygląda cygański raj.

***

Tytuł: Kwadrans bez muzyki

Prowadzenie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Jacek Milewski (badacz kultury romskiej, proazik)

Data emisji: 8.04.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/kd

Czytaj także

Jerzy Ficowski i biblia cyganologii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:00
- Chociaż rzeczywistość się zmienia, wciąż jest tak, że chcąc mówić o Cyganach, musimy sięgnąć do Ficowskiego - mówił w Dwójce cyganolog Andrzej Grzymała-Kazłowski o wznowionych książkach Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Kultury Romskiej. W Warszawie czy Bydgoszczy?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 18:00
- Jest kolekcja muzealna, ale nie ma wystawy - mówił inicjator i organizator muzeum Andrzej Kazłowski. Jego zbiory oglądać można sporadycznie, jednak prezentują się one naprawdę imponująco.
rozwiń zwiń