Pawilon Polski na Biennale di Venezia. Historia i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:11
- Nasi artyści pojawiali się na biennale od chwili odzyskania przez Polskę niepodległości, ale to była rzadkość. Rząd postanowił to zmienić. Udało mu się wyłożyć 200 tysięcy lirów i kupił pawilon na wyspie św. Heleny. Do dziś jest naszą własnością - mówiła w Dwójce Marta Miś.
Audio
  • Pawilon Polski w Wenecji. Historia i teraźniejszość (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Pawilon Polski w Wenecji
Pawilon Polski w WenecjiFoto: Radek Pietruszka/PAP

Biennale 1200.jpg
"Weneckie Biennale zaczyna cierpieć na syndrom igrzysk"

Tematem audycji była przestrzeń wystawiennicza na terenie Biennale di Venezia, czyli Międzynarodowej Wystawy Sztuki, która odbywa się w Wenecji od końca XIX w. Pierwsza wystawa, w której uczestniczyła Polska miała miejsce w 1932 roku, wtedy oddano bowiem do użytku Pawilon Polski, którego budowę sfinansował rząd polski. Od tego czasu Polska uczestniczy w tym jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie sztuki, a od 1991 roku także w Międzynarodowej Wystawie Architektury.

Pawilon Polski w Wenecji to szczególne miejsce promocji naszej sztuki i architektury. Kto go zaprojektował? W jaki sposób został wybudowany i gdzie go usytuowano? Kiedy polska ekspozycja odniosła pierwszy sukces i kto został nagrodzony? O tym w nagraniu audycji, w której rozmawialiśmy także o tegorocznym Biennale Architektury.

***

Tytuła audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Marta Miś (Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki, opiekun Pawilonu Polskiego) oraz Maciej Kaufman (architekt)

Data emisji: 2.08.2018

Godzina emisji: 22.45

mko/pg

Czytaj także

16. Biennale Architektury w Wenecji. "Opowiadamy o architekturze poprzez siły przyrody"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 12:22
- Myślę, że możemy sobie wyobrazić tę wystawę jako opowieść o tym, co jest siłą budującą w architekturze. W naszej interpretacji bierzemy za nią takie czynniki, jak grawitacja, krążenie wody i oscylacja światła - mówiła w Dwójce Anna Ptak, kuratorka wystawy "Amplifikacja Natury" prezentowanej w Pawilonie Polskim podczas 16. Biennale Architektury w Wenecji.
rozwiń zwiń