Wakacje Chopina. Z wizytą w Nohant

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 14:32
- Każdego lata między 1839 a 1846 rokiem Camille Pleyel przysyłał do Nohant swój fortepian, który stawał w pokoju Fryderyka Chopina na I piętrze. Kompozytor potrzebował tego instrumentu nie tyle do grania, co do tworzenia. W swoich nutach umieszczał wszak tyle szczegółów, że musiał mieć odpowiedni fortepian, który sprosta właściwej konstrukcji utworów - opowiadał Yves Henry, dyrektor artystyczny festiwalu w Nohant.
Audio
Nohant - dom rodzinny George Sand
Nohant - dom rodzinny George SandFoto: Flickr/Patrick

Nohant – miejsce obdarzone swoistym "genius loci", do którego pielgrzymują miłośnicy muzyki Chopina z całego świata, co roku ożywa w letnich miesiącach podczas odbywającego się tam od ponad 50 lat Festiwalu Chopinowskiego.

W tym roku mija 180 lat od pierwszej wizyty Fryderyka Chopina w miejscowości położonej w środkowej Francji. W audycji odwiedziliśmy słynną letnią posiadłość George Sand, gdzie nasz kompozytor siedmiokrotnie spędzał wakacje i gdzie powstało wiele jego dojrzałych arcydzieł.

Na krótką wizytę w Nohant i rozmowy o Chopinie z udziałem dyrektora artystycznego festiwalu, Yves’a Henry oraz goszczących na nim w tym roku pianistów: Janusza Olejniczaka, Beatrice Rany i Mateusza Krzyżowskiego, zaprasza Róża Swiatczyńska.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Róża Światczyńska

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 15.00

am/bch

Czytaj także

Masaaki Suzuki: muzykę Chopina gra się łatwiej niż Bacha

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 12:15
- Koresponduje ona bardziej z naszymi emocjami. W końcu człowiek jest z natury romantyczny - mówił w Dwójce wybitny japoński dyrygent, który na festiwalu Chopin i jego Europa wraz z orkiestrą Bach Collegium Japan wykona Koncert fortepianowy e-moll.
rozwiń zwiń