X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiersze pokolenia Kolumbów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2010 11:39
"Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało wielkie sprawy głupią miłością"
Audio

Zbiorową, uogólniającą biografię pokolenia Kolumbów (nazwa od tytułu książki Romana Bratnego) można określić następująco: urodzeni około 1920 roku, wychowani w wolnej Polsce, zdążyli przed wybuchem wojny zdać maturę, w czasie okupacji konspiracyjnie studiowali i walczyli, w przeważającej części zginęli w Powstaniu Warszawskim. Wojna była przeżyciem, które ukształtowało ich świadomość i tożsamość, również tę artystyczną, w największym stopniu.

Poezja młodych poetów Warszawy przeniknięta jest katastrofizmem (prorokowanie końca europejskiej cywilizacji, wizje apokalipsy spełnionej, świadectwa zwątpienia, pewność zbliżającej się śmierci), któremu towarzyszy dramatyczne poszukiwanie ocalenia (heroiczny wybór walki w imię wartości patriotycznych, religijnych czy moralnych) i tragiczna, skontrastowana z czasem zagłady, świadomość tego, co minione (niewinne dzieciństwo, beztroski czas wczesnej młodości).   

Przedstawiciele pokolenia Kolumbów to m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, czy Andrzej Trzebiński.

W tym tygodniu zapraszamy do wysłuchania wybranych wierszy młodych poetów Warszawy.

Audycję opracowała Bogumiła Prządka.

2-6 sierpnia (poniedziałek-piątek), godz. 15:25

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GAJCY

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2009 16:26
Album na 65 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na jednej płycie najlepsi polscy wykonawcy rockowi - od nieśmiertelnych klasyków jak Kazik i Lech Janerka, przez uznanych mistrzów jak Pustki czy Pogodno...
rozwiń zwiń

Czytaj także

65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2009 10:30
1sierpnia w Trójce przez cały dzień usłyszą Państwo wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacji Zbigniewa Zamachowskiego - zaczniemy w porannym Zapraszamy do Trójki. Sporo miejsca w programie poświęcimy także powstańczym pamiątkom
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór z Gajcym w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 07:14
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało tomik wierszy Tadeusza Gajcego. W ramach prezentacji zbioru zatytułowanego: "Gajcy. Kto-ja?" dziś w muzeum odbędzie się dyskusja na temat przesłania poezji Gajcego.
rozwiń zwiń