Wiersze pokolenia Kolumbów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2010 11:39
"Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało wielkie sprawy głupią miłością"

Zbiorową, uogólniającą biografię pokolenia Kolumbów (nazwa od tytułu książki Romana Bratnego) można określić następująco: urodzeni około 1920 roku, wychowani w wolnej Polsce, zdążyli przed wybuchem wojny zdać maturę, w czasie okupacji konspiracyjnie studiowali i walczyli, w przeważającej części zginęli w Powstaniu Warszawskim. Wojna była przeżyciem, które ukształtowało ich świadomość i tożsamość, również tę artystyczną, w największym stopniu.

Poezja młodych poetów Warszawy przeniknięta jest katastrofizmem (prorokowanie końca europejskiej cywilizacji, wizje apokalipsy spełnionej, świadectwa zwątpienia, pewność zbliżającej się śmierci), któremu towarzyszy dramatyczne poszukiwanie ocalenia (heroiczny wybór walki w imię wartości patriotycznych, religijnych czy moralnych) i tragiczna, skontrastowana z czasem zagłady, świadomość tego, co minione (niewinne dzieciństwo, beztroski czas wczesnej młodości).   

Przedstawiciele pokolenia Kolumbów to m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, czy Andrzej Trzebiński.

W tym tygodniu zapraszamy do wysłuchania wybranych wierszy młodych poetów Warszawy.

Audycję opracowała Bogumiła Prządka.

2-6 sierpnia (poniedziałek-piątek), godz. 15:25

Czytaj także

GAJCY

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2009 16:26
Album na 65 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na jednej płycie najlepsi polscy wykonawcy rockowi - od nieśmiertelnych klasyków jak Kazik i Lech Janerka, przez uznanych mistrzów jak Pustki czy Pogodno...
rozwiń zwiń

Czytaj także

65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2009 10:30
1sierpnia w Trójce przez cały dzień usłyszą Państwo wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacji Zbigniewa Zamachowskiego - zaczniemy w porannym Zapraszamy do Trójki. Sporo miejsca w programie poświęcimy także powstańczym pamiątkom
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór z Gajcym w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 07:14
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało tomik wierszy Tadeusza Gajcego. W ramach prezentacji zbioru zatytułowanego: "Gajcy. Kto-ja?" dziś w muzeum odbędzie się dyskusja na temat przesłania poezji Gajcego.
rozwiń zwiń