REKLAMA

Ocalenie Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2011 13:18
Posłuchaj wybranych wierszy poety w interpretacji Gustawa Holoubka i Jerzego Kamasa (nagrania archiwalne). Codziennie o 14.30.

"Śpiewał o jasności poranków, o rzekach w zieleni.
O dymiącej wodzie różanego brzasku.
O kolorach: cynobru, karminu,
sieny palonej, błękitu,
O rozkoszy pływania w morzu koło marmurowych skał.
O ucztowaniu na tarasie nad zgiełkiem rybackiego portu.
O smaku wina, soli, oliwy, gorczycy, migdałów.
O locie jaskółki, locie sokoła, dostojnym locie stada
pelikanów nad zatoką.
O zapachu naręczy bzu w letnim deszczu.
O tym, że swoje słowa układał przeciw śmierci
I żadnym swoim rymem nie sławił nicości".

(Cz. Miłosz, "Orfeusz i Eurydyka", fragm.)

Opisać i nazwać to, co jest (bo "co nie jest wymówione, zmierza do nieistnienia"). Próbować, z ciągłą świadomością niedoskonałości poetyckiego języka, odczytać ukrytą "istotność rzeczy", uchwycić "moment wieczny". Całe swe długie życie – od litewskich Szetejń, poprzez Wilno, Warszawę, Nowy Jork i Waszyngton, Paryż, Berkeley, aż po Kraków – odwzorowywać swój los, przyglądać się biograficznym wypadkom, ale i ich alternatywom, dążyć do autoprezentacji i samozrozumienia. Zmagać się z wielkimi pytaniami religii i filozofii. Sprawiać, by poezja stała świadectwem zachwytu i drogą ocalenia.

Te i inne "tematy Miłosza" odnajdujemy w jego – niezwykle bogatej i różnorodnej – twórczości poetyckiej. Zapraszamy w tym tygodniu  do wysłuchania wybranych wierszy poety. W interpretacji Gustawa Holoubka i Jerzego Kamasa (nagrania archiwalne) usłyszymy przede wszystkim utwory z tomu "Ocalenie" (1945).

14-18 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 14:30

Czytaj także

Archipelag Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 15:43
W pierwszej audycji z nowego cyklu poświęconego życiu i twórczości Czesława Miłosza litewski poeta Thomas Venclova mówi o "Rodzinnej Europie". Posłuchaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cały świat Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 18:43
Rusza nowy cykl poświęcony życiu i twórczości Czesława Miłosza. Zapraszamy do Dwójki w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.
rozwiń zwiń