X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sherlock Holmes prowadzi śledztwo w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 21:45
Zaginął narzeczony panny Mary. Tajemnicze zniknięcie może wyjaśnić tylko Sherlock Holmes o głosie Bronisława Pawlika. To pierwsza odsłona "Zabójczych historii" - letniego cyklu słuchowisk o przygodach słynnego detektywa.
Audio
  • Joanna Szwedowska o "Zabójczych historiach" i innych literackich propozycjach Dwójki na lato (Wybieram Dwójkę)
  • Sherlock Holmes prowadzi śledztwo w Dwójce. Zapraszamy na ''Zabójcze historie"
Pomnik Sherlocka Holmesa w Londynie
Pomnik Sherlocka Holmesa w LondynieFoto: dynamosquito/Horia Varlan/Flickr/CC

Bohatera powieści Artura Conan Doyle'a grywali w Teatrze Polskiego Radia wybitni aktorzy: Bronisław Pawlik, Jan Świderski, Mieczysław Pawlikowski, Henryk Borowski, Tadeusz Łomnicki i Piotr Fronczewski. W kolejne niedzielne wieczory lata (zwykle po 22.00) przypominać będziemy w różnych interpretacjach zawikłane zagadki kryminalne, które w asyście doktora Watsona rozwiązuje niezastąpiony detektyw Sherlock Holmes.

– Postanowiłam przypomnieć Sherlocka Holmesa i jego różne wcielenia radiowe – powiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę" Joanna Szwedowska, kierownik Redakcji Literackiej Programu 2 Polskiego Radia. – W archiwum radiowym znalazłam słuchowiska według opowiadań Arthura Conan Doyle'a. Pierwsze z nich zostało zrealizowane w 1955 r. To, że w tamtych czasach takie "zgniłe", kapitalistyczne dzieło zostało zrealizowane w Polskim Radiu, świadczy o tym, że zaczynała się już odwilż – dodała.

W pierwszej z "Zabójczych historii" rolę Sherlocka Holmesa kreuje Bronisław Pawlik. W "Narzeczonym panny Mary" z 1966 r. stara się on wyjaśnić tajemnicze zniknięcie narzeczonego panny Mary. W tej roli - Irena Kwiatkowska, zaś w roli Watsona wystąpił Czesław Roszkowski. – Każde z tych słuchowisk ma wspaniałą obsadę. Czasem trudno sobie wyobrazić, że tak wspaniali aktorzy przychodzili do Teatru Polskiego Radia tylko po to, żeby się pobawić kryminalnymi historiami – mówiła Joanna Szwedowska.

Koncerty, podróże, zabójcze historie. Wszystko z kulturą – latem w Dwójce>>>

Arthur Conan Doyle "Narzeczony panny Mary" - w przekładzie Kazimierza Kwaśniewskiego i adaptacji Andrzeja Wiktora Piotrowskiego

Reżyseria: Zenon Wiktorczyk

Realizacja akustyczna: Teresa Szopówna

Obsada: Bronisław Pawlik, Czesław Roszkowski, Irena Kwiatkowska, Tadeusz Surowa, Aleksander Błaszczyk

22 czerwca (niedziela), godz. 22.20-23.00

mc/jp

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
pkurek2014-06-23 10:59 Zgłoś
Użytkownik wyssotzky napisał
Standardowe pytanie- czy słuchowiska będą dostępne w streamie?
Niestety nie będzie można odsłuchać powtórki audycji na naszej stronie. Moderator.
wyssotzky2014-06-23 10:39 Zgłoś
Standardowe pytanie- czy słuchowiska będą dostępne w streamie?

Czytaj także

Czego dowiedzieli się sherlockiści...

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 12:00
- Arthur Conan Doyle nie przepadał za swoim bohaterem. W związku z tym pisał go trochę nieuważnie. Wiele rzeczy zostawił otwartych, i to jest nasze największe szczęście - mówiła w Dwójce Maja Białek, miłośniczka i badaczka postaci Sherlocka Holmesa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sherlock Holmes – dzieło znudzonego okulisty

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 21:00
– Opowieści o angielskim detektywie wzięły się z nudów. Okulista Arthur Conan Doyle nie miał wielu pacjentów, zaczął więc wymyślać Sherlocka Holmesa. Późniejszy sukces tej postaci stał się jednak dla autora przekleństwem – mówił w Dwójce Jacek Szczerba, krytyk filmowy i literacki.
rozwiń zwiń