Czego dowiedzieli się sherlockiści...

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 12:00
- Arthur Conan Doyle nie przepadał za swoim bohaterem. W związku z tym pisał go trochę nieuważnie. Wiele rzeczy zostawił otwartych, i to jest nasze największe szczęście - mówiła w Dwójce Maja Białek, miłośniczka i badaczka postaci Sherlocka Holmesa.
Audio
  • Maja Białek o fenomenie Sherlocka Holmesa (Pop-Południe/Dwójka)
  • Katarzyna Surmiak-Domańska o pisarzach w internecie (Pop-Południe/Dwójka)
  • Wystawa surrealistów w Centre Pompidou (Pop-Południe/Dwójka)
  • "Słownik popkultury" - hasło "viral" (Pop-Południe/Dwójka)
Pomnik Sherlocka Holmesa w Edynburgu
Pomnik Sherlocka Holmesa w EdynburguFoto: Wikipedia/Siddharth Krish/Creative Commons 3.0

Pretekstem do rozmowy o legendarnym detektywie z Baker Street była premiera trzeciego sezonu popularnego serialu BBC, poświęconego przygodom Sherlocka Holmesa. Jak zdradzała Maja Białek, autorka bloga sherlockista.blogspot.com, seria ta przynosi spore zmiany.

- O ile na samym początku "Holmesa" postać grana przez Benedicta Cumberbatcha była wyraźnie chłodna i antypatyczna, to w tym nowym Sherlocku twórcy pozwolili sobie na bardzo wiele dopowiedzeń do tej postaci - mówił gość "Pop-południa". - Zdecydowanie rozwijają jego stronę uczuciową, do czego mam jednak mieszane uczucia.

To doprecyzowanie, zdaniem Mai Białek, psuje fanom nieco zabawę, gdyż właśnie dzięki sekretom otaczającym detektywa rozwinął się cały nurt badań dotyczących jego osoby. - Istnieją sążniste artykuły na temat tego, czy Holmes jest socjopatą, czy ma zespół Aspergera, czy ma chorobę afektywną dwubiegunową. Jest mnóstwo pozycji, które zajmują się Sherlockiem Holmesem od strony filozoficznej - podkreślała.

Badaczka zauważała, że fandom Sherlocka Holmesa od pierwszej powieści stanowił potężną instytucję. - Organizacje, które się pojawiły na początku XX wieku, zanim Doyle skończył pisać Holmesa, skupiały bardzo wielu naukowców i osób ze świecznika. Znanym sherlockistą był Franklin Delano Roosevelt...

Więcej o fenomenie Sherlocka Holmesa i najciekawszych filmowych adaptacjach powieści Doyle'a w nagraniu audycji.

***

Poza tym w "Pop - południu" spotkaliśmy się z Katarzyną Surmiak-Domańską, z którą rozmawialiśmy o aktywności pisarzy w internecie: budowaniu przez nich wizerunku i promocji poprzez portale społecznościowe.

Wysłuchaliśmy też relację Marka Brzezińskiego na temat wystawy surrealistów w Centre Pompidou, a Bartek Chaciński w "Słowniku popkultury" wyjaśnił pojęcie "viral".

"Pop-południe" prowadziła Marta Strzelecka.

bch

Zobacz więcej na temat: literatura SZTUKA telewizja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

House of Cards kusi Obamę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 10:22
Barack Obama dostał niedawno propozycję wystąpienia w serialu "House of Cards". Byłby to z pewnością najciekawszy debiut na małym ekranie w 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: Slow TV ma szansę w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 09:00
Oglądanie tego, co widzą za oknami pasażerowie jadącego pociągu w czasie rzeczywistym? Panie, szydełkujące przez osiem godzin? To niektóre hity nowego wynalazku Norwegów - tzw. Slow TV, czyli "niespiesznej telewizji", celebrującej upływ czasu.
rozwiń zwiń