"Portret damy" - dialogi czasami wręcz za dobre!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 13:25
- To, co w tej książce jest najbardziej interesujące, to charakter samej Isabel Archer, choć nie rozumiemy jej pobudek - powieść, w której stworzono jedną z najwspanialszych postaci kobiecych w historii literatury XIX wieku polecała w Dwójce Magdalena Miecznicka.
Audio
  • Magdalena Miecznicka o książce Henry'ego Jamesa "Portret damy" (Wakacyjna czytelnia/Dwójka)
Władysław Czachórski, Dama w liliowej sukni (z kwiatami), ok. 1903, olej na płótnie, 55 x 78 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie, fot. MNW
Władysław Czachórski, "Dama w liliowej sukni (z kwiatami)", ok. 1903, olej na płótnie, 55 x 78 cm, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie, fot. MNWFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Ta gruba, ambitna, pełna niezwykłych postaci, a zwłaszcza tytułowej bohaterki książka to doskonała lektura na lato - opowiadała Magdalena Miecznicka.

Powieści Henry'ego Jamesa rozgrywa się w XIX-wiecznej Anglii, w środowisku angielskich arystokratów i amerykańskich ekspatów, a jej akcja ogniskuje się wokół Isabel Archer, Amerykanki, która przyjeżdża do podlondyńskiej posiadłości, gdzie wkrótce staje się dziedziczką ogromnej fortuny. W między czasie odrzuca też propozycje małżeńskie od kolejnych zalotników.

- W swych wyborach nie kieruje się konwenansami, ale też nie kieruje się własnym interesem. Jest kobietą wolną i chyba o to chodziło Henry’emu Jamesowi, gdy tworzył tę postać. Ona nie chce brać pod uwagę własnego dobra. Ta jej wolność prowadzi ją w szpony dwóch straszliwych intrygantów... - opowiadała Magdalena Miecznicka.

Więcej na temat książki - w nagraniu audycji z cyklu "Wakacyjna czytelnia".

bch, pg

Zobacz więcej na temat: Anglia literatura
Czytaj także

Sycylijska mafia urządza wyścigi. "Ślad na piasku" Andrei Camilleriego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 12:00
- Sycylia, ktorą pokazuje Camilleri, jest bardzo egzotyczna, gorąca, pełna wspaniałych potraw, doskonałego wina i - straszliwych przestępców - opowiadała w "Wakacyjnej czytelni" Dwójki Magdalena Miecznicka o nowym kryminale włoskiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szokujące fakty z życia reportera". Prawdziwy obraz Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 20:00
- Holenderski dziennikarz Joris Luyendijk napisał pozycję ważną dla wszystkich, którzy nie chcą być tylko biernymi obserwatorami medialnych treści - opowiadał w "Wakacyjnej czytelni" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rendez-vous ze śmiercią". Klimat dawnych podróży

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 15:44
- Czytając kryminał Agaty Christie snuć możemy fantazje na temat przedwojennej epoki, kiedy podróżowanie nie polegało na siedzeniu w hotelu all-inclusive, a brytyjscy turyści nie kojarzyli się z pijanymi młodzieńcami, ale z wybitnymi arystokratami - mówiła o powieści z 1938 roku Magdalena Miecznicka.
rozwiń zwiń