"Szokujące fakty z życia reportera". Prawdziwy obraz Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 20:00
- Holenderski dziennikarz Joris Luyendijk napisał pozycję ważną dla wszystkich, którzy nie chcą być tylko biernymi obserwatorami medialnych treści - opowiadał w "Wakacyjnej czytelni" Piotr Kofta.
Audio
  • Piotr Kofta opowiada o książce "Szokujące fakty z życia reportera" autorstwa Joris Luyendijka (Dwójka/Wakacyjna czytelnia)
Fragment okładki książki Szokujące fakty z życia reportera
Fragment okładki książki "Szokujące fakty z życia reportera"Foto: mat. promocyjne

Joris Luyendijk pracował przez pięć lat jako korespondent na Bliskim Wschodzie. W tym czasie miał okazję rozmawiać z najrozmaitszymi ludźmi: terrorystami, wyrostkami rzucającymi kamieniami, kierowcami taksówek, profesorami uniwersytetów, ofiarami zamachów i bombardowań, sprawcami, ich rodzinami oraz rodzinami ofiar.
Holender przekonał się na własnej skórze, czym jest dyktatura, okupacja, terror i wojna. Im więcej widział, tym bardziej się dziwił, jak wielka jest przepaść między rzeczywistością, a tym co pokazują media. "Szokujące fakty z życia reportera" to niezwykła opowieść o tym, jak media filtrują, przekształcają i manipulują obraz Bliskiego Wschodu.
- Trochę jest to autobiograficzny reportaż, trochę rozliczenie z grzechami branży medialnej. Przede wszystkim jednak jest to moim zdaniem absolutnie rewelacyjny esej o tym, jak rzeczywistość różni się od tego, co o niej czytamy i jak ją widzimy w telewizji. Wciągająca i dająca myślenia książka - podsumował Piotr Kofta.

ac/bch

Zobacz więcej na temat: Dwójka KSIĄŻKA KULTURA

Czytaj także

Setne urodziny Hrabala, klasyka czeskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 13:00
28 marca mija sto lat od dnia, gdy urodził się Bohumil Hrabal. Tę okrągłą rocznicę świętować będą nie tylko Czesi, lecz także Polacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie Targi Książki: na czym zarabiają polscy wydawcy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 20:15
Warszawskie Targi Książki, które odbywają się po raz pierwszy na Stadionie Narodowym, są doskonałą okazją do konfrontacji obiegowej opinii o zaniku czytelnictwa w naszym kraju. Jak mówi Rafał Skąpski - dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego, szef Targów – to już historia, Polacy wracają do książek, zmieniają się jednak ich zainteresowania, czego efektem jest powrót do… poezji.
rozwiń zwiń