Archiwum Ringelbluma

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 09:20
Poznajemy coraz więcej materiałów z unikatowego zbioru tekstów dokumentujących los Żydów w czasie II wojny.
Audio
  • Dr Eleonora Bergman o Archiwum Ringelbluma
  • Eleonora Bergman o kolejnych tomach materiałów z Archiwum Ringelbluma
  • Dr Eleonora Bergman o planach wydawniczych dotyczących Archiwum Ringelbluma
  • Archiwum Ringelbluma

W ramach obchodów 85-lecia Polskie Radio zaproponowało swoim słuchaczom kolejny tydzień tematyczny, tym razem poświęcony nauce i edukacji. W "Skarbcu Nauki Polskiej" Katarzyna Kobylecka rozmawiała z dr. Eleonorą Bergman – dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. ŻIH – we współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej – przygotowuje się do publikacji kolejnych tomów dokumentów z tzw. Archiwum Ringelbluma. Zbiór ten to unikatowy zespół bardzo różnych tekstów (listy, pamiętniki, teksty literackie, opracowania, relacje a także druki i pisma urzędowe), które dokumentują los i zagładę Żydów w czasie II wojny. Inicjatorem powstania tego zbioru był historyk i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego – Emanuel Ringelblum

Dr Eleonora Bergman opowiedziała o twórcy Archiwum, jak i o samych zasobach tego szczególnego, wpisanego przez UNESCO na listę najcenniejszych dokumentów świata, zbioru.

Dyrektor ŻIH przedstawiła również pierwsze tomy z planowanej serii wydawniczej obejmującej, w zamierzeniu, wszystkie materiały Archiwum. Nie chcemy dokonywać wyboru – mówi Eleonora Bergman – tylko chcemy, żeby cały materiał został udostępniony. I bilet tramwajowy,  i wypracowanie szkolne, i każda z gazet wydawanych w konspiracji – każdy z tych dokumentów jest ważny.   

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Czytaj także

Atlas historii Żydów polskich

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 07:00
Na księgarskie półki trafił „Atlas historii Żydów polskich”.
rozwiń zwiń