DCz#595 Legendarne węgierskie wytwórnie płytowe

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 15:00
- To temat, którym zajmujemy się w "Dużej czarnej" niemal od samego początku. A jest to temat rzeka, dziś pierwsze z kilku spotkań, podczas których gościmy w Budapeszcie. Przypominamy o czarnych płytach, tych dziesięcio- i dwunastocalowych wytłoczonych na Węgrzech - mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta.
Legendarne węgierskie wytwórnie płytowe były tematem tego wydania Dużej czarnej
Legendarne węgierskie wytwórnie płytowe były tematem tego wydania "Dużej czarnej"Foto: Martin Bergsma/Shutterstock

Kolejny odcinek w naszym cyklu był poświęcony legendarnym wytwórniom i oficynom płytowym: Qualiton i Hungaroton. W audycji pojawiła się muzyka z najstarszych płyt tych wytwórni, czyli z połowy lat 50.

Jak podkreślił Mieczysław Stoch, wielu słuchaczy posiada w swych kolekcjach płyty wydane przez te zasłużone wytwórnie. - W węgierskiej kulturze muzycznej jest coś godnego naśladowania. To pokłon dla dwóch wielkich tradycji. Budapeszt jest blisko Wiednia, a z drugiej strony konfrontacja z wartościami rdzennie węgierskimi. Akademia Liszta wychowała wielkich kompozytorów, którzy wyrastali z tej wręcz plemiennej kultury, wystarczy popatrzeć choćby na Bartoka. Szkoda, że u nas nie powstało coś podobnego - mówił.

Czytaj też:

Dodał, że nie zgadza się z pojęciem sztuki kosmopolitycznej. - Myślę, że sztuka zawsze wyrasta z jakiejś plemienności, wspólnoty kulturowej. Jeżeli jest czymś ponad, to jest kosmiczna - mówił na antenie Dwójki Mieczysław Stoch.

Przemysław Psikuta podkreślił swoistą odrębność węgierskich płyt. - Do pewnego momentu pewnych wykonawców i ich kompozycje można odnaleźć tylko na płytach węgierskich, dopiero później się to wszystko rozpowszechniło, już w czasach wydawnictw kompaktowych. Studia nagraniowe Qualitonu mieściły się niedaleko budapeszteńskiej Akademii - zaznaczył.

Posłuchaj
117:17 2022_01_15 13_00_16_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz#595 Legendarne węgierskie wytwórnie płytowe (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#595)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Mieczysław Stoch

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 13.00

mo

Czytaj także

DCz #569 wytwórnia Harmonia Mundi

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 15:56
- Czas obszedł się z tą wytwórnią zacnie, choć na samym początku to były bardzo skromne dokonania: cztery płyty rocznie, ale wszystko, co robili było absolutnie trafione - opowiadał w audycji "Duża Czarna" Mieczysław Stoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #593 Andrzej Hiolski. Stulecie urodzin

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 17:49
1 stycznia 1922 roku urodził się Andrzej Hiolski. - A przynajmniej tak podają wszystkie encyklopedie, ponieważ jak to bywa w przypadku wielkich artystów, zawsze pojawiają się jakieś wersje apokryficzne - mówił w audycji "Duża czarna" Marcin Zgliński o jednym z największych polskich śpiewaków XX wieku.
rozwiń zwiń