DCz #593 Andrzej Hiolski. Stulecie urodzin

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 17:49
1 stycznia 1922 roku urodził się Andrzej Hiolski. - A przynajmniej tak podają wszystkie encyklopedie, ponieważ jak to bywa w przypadku wielkich artystów, zawsze pojawiają się jakieś wersje apokryficzne - mówił w audycji "Duża czarna" Marcin Zgliński o jednym z największych polskich śpiewaków XX wieku.
Andrzej Hiolski w roli Miecznika podczas premiera Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim w Warszawie, listopad 1965 r.
Andrzej Hiolski w roli Miecznika podczas premiera "Strasznego Dworu" Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim w Warszawie, listopad 1965 r.Foto: z archiwum NAC

Bohaterem pierwszej audycji w 2022 roku był Andrzej Hiolski (1922-2000), znakomity baryton. - Taką mamy tradycję w "Dużej czarnej", że te pierwsze spotkania w nowym roku poświęcamy temu wszystkiemu, co wydarzyło się dokładnie 100 lat wcześniej, a niekiedy sięgamy nawet dalej wstecz. Rok 1922 był niezwykle ciekawy. Myślę, że głębiej pomówimy o tym w przyszłym tygodniu, a dziś wielka rocznica: stulecie urodzin Andrzeja Hiolskiego - powiedział we wstępie Przemysław Psikuta, gospodarz programu.

Jak zwracał uwagę Marcin Zgliński, przyszły śpiewak wzrastał w warunkach, które sprzyjały rozwijaniu talentu muzycznego. - Miał to uszczęście urodzić się w domu nie tylko zasobnym i kulturalnym, ale także muzykalnym, gdzie już przed wojną istniała duża kolekcja płyt gramofonowych. I to również jest coś, co czyni tę postać bardzo nam bliską, bo Andrzej Hiolski był kolekcjonerem płyt winylowych. Sam zresztą często o tym opowiadał - tłumaczył.

W audycji usłyszeliśmy archiwalne wypowiedzi Andrzeja Hiolskiego, a także - oczywiście - jego śpiew, który rozbrzmiewał na scenach operowych całego świata. - Był to jeden z największych barytonów chyba w ogóle całego XX wieku i na pewno jeden z największych polskich śpiewaków poprzedniego stulecia.

Posłuchaj
119:35 2022_01_01 14_01_08_Duza_czarna.mp3 Andrzej Hiolski - w stulecie urodzin (Duża czarna/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#593)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Marcin Zgliński

Data emisji: 1.01.2022

Godzina emisji: 14.00

pg

Czytaj także

Christoph Prégardien: musimy walczyć o powszechność kultury wysokiej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 11:50
- Muzyka klasyczna czy kultura wysoka nie była nigdy zjawiskiem masowym, pisana co prawda z myślą o wszystkich ludziach, nigdy do wszystkich nie docierała, nie przez wszystkich była rozumiana, ale świat bez muzeów, teatrów operowych byłby bardzo ubogi - mówił w audycji Cafe "Muza" światowej sławy tenor Christoph Prégardien.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thomas Hampson: nie zależy mi na poklasku

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 16:00
- Staję przed publicznością, żeby przywołać pewien świat, który jest mi bardzo bliski, świat, który dokładnie i gruntownie zgłębiałem. Chciałbym tylko, żeby do głosu doszli prawdziwi geniusze: Goethe, Heine, Schubert, Mader, Strauss i wielu, wielu innych. Jestem wyłącznie ich przedstawicielem - mówił w Dwójce Thomas Hampson, jeden z najwybitniejszych współczesnych śpiewaków.
rozwiń zwiń