DCz #590 Camille Saint-Saens w setną rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 15:00
- Saint-Saëns był znakomitym pianistą, ale dziś zajęliśmy się przede wszystkim tymi, którzy wykonywali jego kompozycje wybitnie i wyjątkowo. Posłuchaliśmy też samego kompozytora, którego pianistyczna kariera trwała 75 lat. Swój ostatni koncert dał 6 sierpnia 1921 roku, a repertuar miał przebogaty, grał Beethovena, Chopina, Scarlattiego, Liszta i Mozarta - mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta.
Camille Saint-Sans - francuski kompozytor, wirtuoz fortepianu i organów, a także dyrygent własnych utworów. Żył w latach 1835-1921.
Camille Saint-Saëns - francuski kompozytor, wirtuoz fortepianu i organów, a także dyrygent własnych utworów. Żył w latach 1835-1921.Foto: NIFC
  • 16 grudnia mija sto lat od śmierci wirtuoza fortepianu i organów, dyrygenta Camille'a Saint-Saënsa. Upamiętniliśmy go w tej audycji.
  • Francuski kompozytor już w wieku 3 lat określany był mianem "cudownego dziecka". To właśnie wtedy zaczął pobierać lekcje fortepianu, których udzielała mu jego ciotka Charlotte Masson. Zadebiutował, mając zaledwie 10 lat na publicznym koncercie w Sali Playela. 
  • Camille Saint-Saëns to jeden z pierwszych artystów światowego formatu, którzy docenili wagę nagrań.

Mimo że jest autorem m.in. symfonii, poematów symfonicznych, koncertów, oper i oratoriów, to dziś jego najpopularniejszym dziełem pozostaje "Karnawał zwierząt" - to muzyczny żart, który kompozytor sam określał fantazją zoologiczną. Składał się z czternastu miniatur na jedenaście instrumentów, które Saint-Saëns akurat miał pod ręką. W humorystyczny sposób przedstawiał rozmaite zwierzęta. Według wspomnień świadków, premierowe odegranie dzieła, które odbyło się na przyjęciu dla przyjaciół, doprowadziło jego uczestników do łez. Usiłowano nawet namówić kompozytora, by pokazał utwór szerszemu gronu, ten jednak pozostał nieugięty. Zgodnie z wolą Saint-Saënsa dzieło wydano dopiero po jego śmierci. Niemal natychmiast zyskało ogromną popularność.

Jak podkreślił Paweł Bagnowski, Camille Saint-Saëns znał osobiście Franciszka Liszta i wielu innych kompozytorów. - Saint-Saëns był bardzo ciekawą postacią. Za życia był uważany za ultranowoczesnego kompozytora. Z punktu widzenia miłośników nagrań i kolekcjonerów, to jeden z pierwszych artystów światowego formatu, którzy docenili wagę nagrań.


Posłuchaj
118:26 2021_12_11 13_00_06_PR2_Duza_czarna.mp3 Camille Saint-Saens w setną rocznicę śmierci (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#590)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Paweł Bagnowski

Data emisji: 11.12.2021

Godzina emisji: 13.00

mo


Czytaj także

DCz #588 Skrzypcowe rarytasy rosyjskiej szkoły kompozytorskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 15:00
W audycji sięgnęliśmy po ciekawe, choć bardzo rzadko grywane koncerty skrzypcowe. - Wszystkie wiążą się z oddziaływaniem Rosji, Związku Radzieckiego i tamtejszej szkoły kompozytorskiej. Usłyszymy je spod palców skrzypków, którym zostały dedykowane i którzy dokonali prawykonań - mówił na początku audycji Marcin Zgliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #589 Altówka. Wadim Borysowski i uczniowie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 15:30
To wydanie "Dużej czarnej" oddaliśmy w ręce altowiolistów. I to jakich! Wadim Borysowski i Igor Bogusławski - ich rola w ugruntowaniu pozycji altówki jako pełnoprawnego instrumentu solowego jest trudna do przecenienia. Czy ktoś dziś jeszcze o nich pamięta? My tak! - Marcin Zgliński & Przemek Psikuta.
rozwiń zwiń