REKLAMA

DCz #606. TELDEC - owocna fuzja

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 14:49
- Telefunken połączył siły z angielską Deccą w roku 1950. Tuż po tej fuzji zapoczątkowana została słynna seria, legendarna dziś Das Alte Werk - rzecz wychodząca naprzeciw modzie na muzykę dawną graną i nagrywaną na oryginalnych instrumentach z epoki - opowiadał w audycji "Duża czarna" Przemysław Psikuta. Po raz drugi śledziliśmy dzieje słynnej niemieckiej wytwórni płytowej.
Radioodbiornik Telefunken T4
Radioodbiornik Telefunken T4Foto: NAC

Owocna fuzja

W audycji podążaliśmy tropem wytwórni płytowych. Tym razem przyglądaliśmy się oficynie TELDEC, powstałej w Hamburgu w 1950 roku po połączeniu niemieckiej wytwórni Telefunken z angielską Deccą. 

Telefunken miał ogromne, niezwykłe zaplecze technologiczne, ale też bardzo dobrą renomę - zaznaczył Mieczysław Stoch. - Bez ich patentów, bez Telefunkena, trudno sobie wyobrazić takie zjawisko socjotechniczne jak np. The Beatles czy siłę rażenia propagandy III Rzeszy.

Muzyka i technologia

Wytwórnia zajmowała się także produkcją gramofonów, magnetofonów kasetowych, wcześniej szpulowych. - To dzieło było wielowymiarowe - podkreślił Przemek Psikuta. - Z jednej strony wiele urządzeń, a z drugiej - muzyka.

Telefunken specjalizował się w modnym w połowie XX wieku wykonawstwie barokowym na instrumentach z epoki. Wyszukiwano wówczas i z zapałem rejestrowano nieznane utwory z tego okresu. Trend rozpowszechnił się w całej Europie i zaowocował licznymi nagraniami znakomitych muzyków.

POSŁUCHAJ pierwszej części audycji: DCz #605. Telefunken - od telefonu, przez radio, do wytwórni płyt >>>>

Czytaj też:

Posłuchaj
118:59 2022_04_02 13_00_21_PR2_Duza_czarna.mp3 TELDEC - Telefunken po fuzji z angielską Deccą (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#606)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Mieczysław Stoch

Data emisji: 2.04.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

WP #268. Blues Roberta Johnsona i Marka Lanegana

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 12:34
W kolejnej odsłonie "Wieczoru płytowego" wysłuchaliśmy muzyki artystów zza oceanu, która wydana została w odstępie ponad pięćdziesięciu lat. Były to albumy "King of the Delta Blues Singers" Roberta Johnsona i "Blues Funeral" Marka Lanegana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #602 85. urodziny Dwójki. Fonograficzna panorama roku 1937

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 16:08
- Trwa nasz urodzinowy tydzień. Stąd też my w "Dużej czarnej" również dokładamy naszą cegiełkę do obchodów jubileuszu 85-lecia Dwójkowej anteny - mówił Przemysław Psikuta otwierając swoją audycję.
rozwiń zwiń