"Dwójka" sprzed 85 lat. Codzienność z radiem

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 17:15
- Radio jest elementem życia jak chlebak w kuchni. Należy do sfery życia codziennego - mówił Marcin Hermanowski, historyk radia, w roku 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia. Pierwsze spotkanie w audycji "Dwie do setki" w 2022 roku było poświęcone początkom działalności Dwójki.  
Warszawa II, studio radiowe
Warszawa II, studio radioweFoto: NAC
  • Warszawa II powstała 1 marca 1937 roku.
  • Powstanie radiostacji dla Warszawy i okolic było nowatorskim pomysłem.
  • Swoim programem budowała ona i promowała kulturę miasta.

Kącik solisty, pogadanka, życie kulturalne stolicy, muzyka obiadowa i poważna - taki rozkład znajdziemy w ramówce programu Warszawa II z 1938 roku. Stacja powstała 1 marca 1937 roku, nadawała lokalnie w stolicy przez ponad dwa lata i dała początek Programowi 2 Polskiego Radia.

Warszawa II - nowatorski pomysł dla stolicy 

Wówczas radio w Polsce zdążyło już nieco okrzepnąć, powstało kilka stacji regionalnych i idea stacji w każdym większym mieście dla całego regionu była stopniowo realizowana. - Natomiast Warszawa II była innym pomysłem na radio - podkreślił Marcin Hermanowski. - To nie miała być rozgłośnia regionalna dla Mazowsza, ale rozgłośnia miejska dla Warszawy i okolic.  

Pojawienie się Warszawy II spowodowało znaczny przyrost odbiorców na terenie stolicy. - To było radio, na które, jak się wydaje, miasto czekało - zaznaczył nasz gość. - To specyficzny eksperyment w historii polskiej radiofonii. Dopiero w XXI wieku pojawiły się radia miejskie, jeżeli chodzi o publiczną radiofonię.

- Poziom wysycenia radiofonią był tak duży, że można było zaproponować słuchaczom mieszkającym na terenie aglomeracji warszawskiej radio dla nich przeznaczone - tłumaczył historyk. - Takie, które buduje siłę miasta.

Czytaj też:

Kultura miasta w eterze

W ofercie stacji pojawiały się słuchowiska, audycje kulturalne i sportowe, transmitowane były również koncerty z Warszawskiej Filharmonii. Inaczej niż w rozgłośniach regionalnych, które dbały o krzewienie kultury lokalnej. - Mam wrażenie, że w Warszawie II budowało się kulturę tego miasta - mówił Marcin Hermanowski. - Pojawiali się twórcy z Warszawy, którzy popularyzowali swoje pisane czy muzyczne utwory. Już w drugim roku nadawania to radio miało swój specyficzny rys.


Posłuchaj
120:13 2022_01_08 15_00_00_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Rozmowa o historii radiostacji Warszawa II (Dwie do setki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Marcin Hermanowski (historyk radia), Małgorzata Barucka (Archiwum Polskiego Radia), Krzysztof Sagan (twórca strony radiopolska), Andrzej Szpilman (syn Władysława Szpilmana)

Data emisji: 8.01.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Sukces Polskiego Radia podczas Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 16:50
Program 2 Polskiego Radia, jako współorganizator oraz Polskie Radio i Polskie Radio Chopin, jako patron medialny wydarzenia był jednym z głównych nadawców informacji dotyczących XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. – Kultura jest naturalnym obszarem działania Polskiego Radia - podkreślił Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych podczas spotkania podsumowującego Konkurs Chopinowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Skoczylas: Andrzej Waligórski doskonale czuł nadchodzące w radiu zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 17:00
- Wyczuł ten moment, kiedy radio z lektorskiego, aktorskiego stawało się radiem autorskim. To były wtedy głównie początki Programu 3. Później mówiło się o tym okresie, że radio zaczęło mówić ludzkim głosem, pozbyło się tej nakładki sztuczności w pewnym sensie. Andrzej Waligórski wiedział, że trzeba ściągnąć ludzi, którzy ten wózek pociągną dalej - mówił w Dwójce Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita".
rozwiń zwiń