DCz #608 Wizjonerska twórczość Monteverdiego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 15:03
- "Nieszpory" to było zupełne zuchwalstwo, ale za to został doceniony w Wenecji. Monteverdi tak zachwycił prokuratorów, którzy mogli mu zapewnić stanowisko maestra, że od razu jednogłośnie go przyjęli z bardzo wysoką pensją - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Ewa Obniska, muzykolog, autorka bestsellerowej monografii opisującej życie i twórczość Monteverdiego.
Bizantyjska mozaika z Hagia Sophia w Istambule
Bizantyjska mozaika z Hagia Sophia w IstambuleFoto: shuttestock/Vadim Petrakov

W Wielką Sobotę zaprosiliśmy na spotkanie z wizjonerską twórczością Claudia Monteverdiego. Nikt przed nim nie dokonał tak wynalazczej syntezy sacrum i profanum.

Audycję otworzył fragment "Nieszporów Maryi Panny" z 1610 roku w nagraniu z 1967 roku. - To ważny rok dla recepcji i nagrań Monteverdiego, bo to 400. rocznica [urodzin - 9 maja 1567 - przyp. red.]. Pojawiło się wówczas kilka projektów nagraniowych - opowiadał Wojciech Barcikowski. - Także to nagranie Jürgena Jürgensa.

Ewa Obniska poświęciła Monteverdiemu kilka lat. Jak zaznaczyła, pokrewne jej duchowo jest spojrzenie na kompozytora, jakie reprezentuje Jordi Savall w nagraniu "Nieszporów" z końca lat 80. - Realizuje partyturę w sposób genialny - podkreśliła muzykolog.

Czytaj także:

- Szczególnie mnie ujmuje w tym nagraniu zachowanie właściwych proporcji pomiędzy chorałem gregoriańskim, który rozbrzmiewa wpleciony w psalmy - opowiadała. - A na to nakłada się barwna, migotliwa, wirtuozowska tkanka orkiestry i wokalistów. 


Posłuchaj
118:48 2022_04_16 13_00_21_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #608 Wizjonerska twórczość Monteverdiego (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#608)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Goście: Wojciech Barcikowski i Ewa Obniska (autorka bestsellerowej monografii opisującej życie i twórczość Monteverdiego)

Data emisji: 16.04.2022

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

Czy Monteverdi poznałby swoją Poppeę?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 13:00
Pierwsza opera oparta na wątkach historycznych i najpopularniejsze dzieło Monteverdiego zabrzmiało w ostatniej tegorocznej odsłonie cyklu Opera Rara. Ale czy naprawdę słyszeliśmy muzykę genialnego Claudia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #591 Gustav Leonhardt - gigant klawesynu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 15:39
- Mamy taki zamysł, aby co jakiś czas spotykać się, prezentując wybitnych przedstawicieli muzyki dawnej, baroku, przede wszystkim klawesynistów. Na pierwszy ogień wybraliśmy Gustava Leonhardta - powiedział we wstępie audycji "Duża czarna" prowadzący Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń