Katarzyna Budnik. Bach i Penderecki na altówkę [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 19:00
– Będę miała okazję zaprezentować Państwu między innymi utwory solowe Jana Sebastiana Bacha oraz Krzysztofa Pendereckiego – zapowiadała altowiolistka Katarzyna Budnik, która wystąpiła w "Domówce z Dwójką" (5.06).

ZOBACZ WIDEO: Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof.: Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku adiunkta w klasie altówki w macierzystej uczelni. Od lutego 2014 roku pełni również funkcję lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Jest laureatką wielu nagród na konkursach w kraju i za granicą – m.in. III nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Koncertuje w Polsce i na świecie jako solistka i kameralistka.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Przed rokiem w radiowej Dwójce opowiadała o swojej fascynacji altówką. - Już od czasów liceum byłam zauroczona brzmieniem tego instrumentu, natomiast zabrakło mi odwagi, żeby zmienić skrzypce na altówkę. Poza tym na swojej drodze w edukacji muzycznej, jeszcze jak byłam uczennicą liceum, poznałam prof. Mirosława Ławrynowicza, co też wpłynęło, że zdecydowałam się zdawać w pierwszej kolejności na skrzypce. Altówka odeszła wówczas w sferę marzeń - mówiła w audycji Cafe "Muza" artystka.

Wraz z Katarzyną Budnik dla słuchaczy Dwójki zagra Mateusz Doniec – altowiolista orkiestry symfonicznej Sinfonia Varsovia, który bierze udział także w koncertach muzyki kameralnej. W duecie wykonają utwory Witolda Lutosławskiego i Reinholda Glière'a.

Zobacz zapowiedź:

***

Do słuchania i oglądania "Domówki z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (5 czerwca) w godz. 19.00 – 19.30 transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: jestem jednak artystą światła

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 09:00
Dziś w nocy, w wieku 86 lat, zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich, Krzysztof Penderecki. W tym smutnym dniu przypominamy audycję Trójki, w której gościł artysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Oleś: muzyka klasyczna pobrzmiewa w naszej twórczości

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 17:30
- W naszym języku muzycznym pojawiają się elementy, które są dla nas istotne osobiście. W "Domówce z Dwójką" zawarliśmy wszystkie nasze fascynacje w pigułce - mówił Marcin Oleś w audycji "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń