Historia ostatniego prawdziwego pustelnika Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 11:53
W cyklu "To się czyta latem" zapraszamy na wybrane fragmenty książki Michaela Finkela "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru" w interpretacji Tomasza Borkowskiego.
Audio
  • Michael Finkel "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Michael Finkel "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Michael Finkel "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Michael Finkel "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Michael Finkel "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Tomasz Borkowski
Tomasz BorkowskiFoto: Piotr Piorun

bajtlik piotr -inne historie milosne 1200.jpg
"Inne historie miłosne" Luciana Dana Teodorovici

Z niektórych domków ginęły zapasowe butle z gazem. Jedzenie, słodycze, latarki. Albo książki z nocnego stolika. W letnim obozie dla dzieci masowo znikały baterie.

A wszystko to za sprawą człowieka, który w 1986 roku wyszedł ze swojego domu z postanowieniem, by zgubić się w lesie i nigdy więcej nie wrócić do cywilizacji.

Jak Christopher Knight przeżył tyle lat? Kradł. Dlatego na wieść o jego aresztowaniu w 2013 roku w USA rozgorzała dyskusja. Przeciwnicy i zwolennicy Pustelnika z North Pond spierali się nie tylko o winę i wymiar kary, lecz też o to, czy zatrzymany mówi prawdę. Jak to możliwe, że przez 27 lat nikt nie natknął się na niego w lasach Maine, mimo systematycznego rabowania okolicznych domków letniskowych i obozu Pine Tree? Jak udało mu się przetrwać surowe i mroźne zimy, nie korzystając z niczyjej pomocy?

Michael Finkel, reporter m.in. "New York Timesa" i "National Geographic" przygląda się tej sprawie z bliska, próbując opisać i zrozumieć pragnienie życia w całkowitej izolacji. Choć być może właściwsze byłoby pytanie nie dlaczego ktoś opuszcza społeczeństwo, tylko dlaczego ktokolwiek chce w nim zostać?

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 23-27.07.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prasowe/Wyd. Poznańskie/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kołysanka". Szalone lata dwudzieste na Polesiu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 14:31
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów napisanej z fabularnym rozmachem powieści Krystyny Januszewskiej w interpretacji Joanny Jeżewskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niespłacone długi". Pieniądze i zbrodnia pod Akropolem

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 16:25
Fragmenty powieści kryminalnej Petrosa Markarisa, będącej zarazem niezwykłym przewodnikiem po nieznanych zaułkach i uliczkach współczesnych Aten.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiczna rzeczywistość Haiti w książce Alejo Carpentiera

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 12:12
W cyklu "To się czyta latem" fragmenty debiutanckiej powieści jednego z najsłynniejszych przedstawicieli realizmu magicznego prezentował Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń