X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Buddenbrookowie" - historia upadku mieszczaństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 14:20
"Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny" to epickie i wielopłaszczyznowe dzieło, które Thomas Mann napisał w wieku zaledwie dwudziestu kilku lat. - Centralnym tematem jest mieszczaństwo - mówi dr Katarzyna Sadkowska z UW.
Audio
  • Ekspertki o znaczeniu powieści "Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny" Thomasa Manna (Dwójka/Strefa słowa)
Fotografia Thomasa Manna wykonana w 1937 r. przez Carla Van Vechtena (18801964)
Fotografia Thomasa Manna wykonana w 1937 r. przez Carla Van Vechtena (1880–1964)Foto: wikimedia/domena publiczna

Premiera w Dwójce!
wiktor zborowski czyta 1200.jpg
"Buddenbrookowie" Thomasa Manna

Powieść utrzymana jest w konwencji sagi rodzinnej, jednak jej przekaz jest dużo głębszy niż jedynie przedstawienie dziejów pewnej rodziny. Thomas Mann uchwycił w swojej powieści moment przemian w niemieckim społeczeństwie.

- Jest tam taka scena - chętnie zobaczyłabym ją na deskach opery - kiedy pada deszcz, kupcy podczas urlopu siedzą w jakiejś gospodzie i mówią, że im się już nie chce robić interesów, że utrzymywanie stylu życia charakterystycznego dla tych rodzin od kilku pokoleń przestaje mieć wartość - mówi tłumaczka z języka niemieckiego Małgorzata Łukasiewicz. - Do świata mieszczańskiego wkradło się coś, co go rozsadza od wewnątrz. To sztuka - dodaje.

Dr Katarzyna Sadkowska z wydziału Artes Liberales UW podkreśla natomiast, że Mann bardzo cenił takie wartości niemieckiego mieszczaństwa, jak solidność, zamiłowanie do pracy, rozsądek, dystans do rzeczywistości. - Osłabianie się tej formacji wiązało się dla niego z humanizmem - mówi.

Jak Thomas Mann diagnozuje przyczyny zmian? Która dziedzina sztuki ma w jego powieści wyjątkowo niszczącą rolę? Jakie są konsekwencje porzucenia ugruntowanych zasad i co ostatecznie przesądza o upadku rodziny Buddenbrooków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Małgorzata Łukasiewicz (tłumaczka z języka niemieckiego, autorka książki "Jak być artystą. Na przykładzie Thomasa Manna") i dr Katarzyna Sadkowska (wydział Artes Liberales UW)

Data emisji: 19.06.2016

Godzina emisji: 22.00

mg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eryka Mann - niezależna nawet we własnych błędach

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 17:00
- Wybory sprowadzały ją niekiedy na manowce, lecz zawsze były to wyłącznie jej decyzje. Nikt nie mógł jej niczego narzucić - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, autorka biografii najstarszej córki Tomasza Manna pt. "Zawsze pod prąd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ojciec pracuje, w domu ma być cisza. Historia rodziny Tomasza Manna

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 09:00
– Sześcioro swoich dzieci państwo Mann wychowywali w duchu liberalnym. Był tylko jeden wyjątek. Gdy pisarz pracował, wszyscy domownicy byli zobowiązani do zachowania ciszy – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, znawczyni losów utalentowanej familii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Mann kontra Henryk Mann. Bracia rywale

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 19:00
– Często mówi się o nich, że Henryk Mann miał rację, ale Tomasz Mann potrafił pisać – powiedziała prof. Elżbieta Dzikowska o twórczości słynnego rodzeństwa.
rozwiń zwiń