Czułość przedmiotów martwych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 18:06
Swoich bohaterów Mikołaj Łoziński traktuje z wyrozumiałością i empatią, ale nie boi się też opowiadać o sprawach bolesnych.
Audio

Trzecią w dorobku powieścią, zatytułowaną po prostu "Książka", znany i ceniony autor młodego pokolenia – Mikołaj Łoziński - przerywa kilkuletnie artystyczne milczenie.  Choć nie jest to powieść autobiograficzna, autor świetnie przyjętej wśród krytyków "Reisefieber" przyznaje, że podobnie jak w przypadku jego debiutu, inspiracją były dla niego historie trzech pokoleń własnej rodziny.

Swą opowieść Łoziński snuje z perspektywy przedmiotów codziennego użytku, takich jak szuflada, telefon, zeszyt, obrączka, klucze i okulary. To od nich pochodzą tytuły kolejnych rozdziałów. Autor w ten metaforyczny sposób mówi, że każdy przychodzi na świat z pewnym bagażem rodzinnych historii, które stają się kontekstem i podstawą dla jego własnych doświadczeń. – Postanowiłem otworzyć te bagaże, zajrzeć do środka, zobaczyć, czy jest tam coś takiego, czego mógłbym się pozbyć, żeby było mi lżej iść dalej – mówił Mikołaj Łoziński w Dwójkowej audycji "Świat młodych".

/

 

Ważne miejsce w pisarstwie Łozińskiego zajmują emocje, jednak pisarz stara się o nich mówić w sposób pośredni, za pomocą scen, unikając łatwych kategoryzacji. Te ledwie zarysowane obrazy pozostawiają wiele miejsca wyobraźni czytelnika. – Kiedy piszę, wyobrażam sobie, że osoba, która będzie to czytać, jest dużo inteligentniejsza ode mnie, że muszę się dla niej bardzo postarać – przekonywał autor "Książki".

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Zobacz więcej na temat: boks Katarzyna Nowak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oswoić traumę nienarodzenia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 11:30
- Opisywanie doświadczeń budzących grozę wymaga odpowiedniej formy i języka - mówiła pisarka Justyna Bargielska w audycji "Świat młodych" w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz, który nie kradnie swoich książek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 05:20
Ma wielki dystans do swojego życia, dawno przestał się przejmować fermentem, który zaczyna się dla pisarza zaraz po wydaniu nowej książki. Hubert Klimko-Dobrzaniecki wydał właśnie powieść - "Bornholm, Bornholm".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Karpowicz sprowadza bogów na Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 13:00
Sprawy na naszej planecie nie układają się najlepiej. Osamotnieni ludzie są apatyczni i znudzeni. A może jest szansa na zmianę, gdy Nike, Afrodyta i Lucyfer wezmą sprawy w swoje ręce?
rozwiń zwiń