Paw od Grety Garbo jak Mewa Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 20:00
- To bardzo solidny, w klasycznych kryteriach gatunku, dramat, ale też sztuka pełna literackich aluzji i tropów - mówi o "Greta Garbo przyjechała" Franka McGuinnessa Janusz Majcherek.
Audio
  • Paw od Grety Garbo jak Mewa Czechowa (Dwójka / Świat na scenie)
Greta Garbo
Greta GarboFoto: Metro-Goldwyn-Mayer/Wikipedia

Dramat w przekładzie Małgorzaty Semil ukazała się w marcowym numerze "Dialogu". Jest to utwór odmienny w klimacie od tych, wydanych przez agencję Adit w ubiegłym roku - w tomie "Wspomnijcie synów Ulsteru".

Co prawda, odwołuje się również do wydarzeń historycznych, bowiem w biografii wielkiej aktorki miał miejsce epizod krótkiego pobytu w Irlandii na zaproszenie jakiegoś malarza, jednak autor przesunął te wydarzenia w czasie. Greta Garbo przyjeżdża do domu, którego właścicielem jest angielski malarz Matthew Dover, który kupił ten dom od zubożałej rodziny irlandzkiej i pozwolił jej w nim pozostać w charakterze służących: ogrodnika, szofera, gospodyni, i jej pomocy.

Malarz to gej, jego kochankiem jest dawny bokser Harry, który równie dobrze mógłby zostać utrzymankiem jakiejś kobiety. Ciche nadzieje wiąże on nawet z przybyciem Grety Garbo, która wcale nie zachowuje się jak sławna wielkość, lecz jak kobieta, która zna życie z różnych, niekoniecznie  najlepszych stron.

Wychowana w rodzinie alkoholika, wcześnie straciła siostrę, sama wdrapała się na szczyt kariery. Wiele ze swoich doświadczeń przekazuje w swobodnych rozmowach z domownikami, widząc znane sobie z autopsji sytuacje. Szczególną bliskość i zrozumienie odczuwa w stosunku do prowadzącej ten dom siostry dawnego właściciela, samotnej Paulie.

Ta bliskość ma charakter także erotyczny: obie panie odznaczają się skłonnościami lesbijskimi, co daje się zauważyć na co dzień... w sposobie ich ubierania się, poruszania, artykułowania.

Niebawem polska prapremiera tej sztuki - w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w reżyserii Anny Augustynowicz. Audycję poprowadzą Iwona Malinowska i Janusz Majcherek.

Zobacz więcej na temat: Irlandia TEATR
Czytaj także

Od Grety Garbo po Edith Piaf, czyli Sieradz Open Hair Festival

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:57
Trzecia edycja imprezy Sieradz Open Hair Festiva" już w lipcu. Będą gwiazdy, stylizacje na lata 20. i 30., filmy, koncerty a przede wszystkim dużo dobrej zabawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie życie Poli Negri

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 16:00
"Manię. Historię pracownicy fabryki papierosów" wyświetlono po raz pierwszy i - prawdopodobnie - po raz ostatni w 1918 roku. Po 93 latach film znowu trafił na ekrany.
rozwiń zwiń