Kultura

Drugie życie Poli Negri

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 16:00
"Manię. Historię pracownicy fabryki papierosów" wyświetlono po raz pierwszy i - prawdopodobnie - po raz ostatni w 1918 roku. Po 93 latach film znowu trafił na ekrany.
Audio
  • O festiwalu opowiada Elżbieta Chrzanowska z Filmoteki Narodowej

Jeszcze niedawno film "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" uznawany był za zaginiony. W 2006 roku Filmoteka Narodowa odkupiła jedyną istniejącą kopię obrazu od czeskiego kolekcjonera, a następnie poddała ją kompleksowej rekonstrukcji. Okazało się, że rzeczywiście jest to klasyczny melodramat z epoki kina niemego z legendą światowego kina Polą Negri (wł. Barbarą Apolonią Chałupiec).

Elżbieta Chrzanowska z Filmoteki Narodowej przypomniała, że od tego filmu zaczęła się wielka kariera polskiej aktorki, która w końcu odniosła sukces także w Hoolywood. Pola Negri przyciągała swoją oryginalną urodą, pięknymi oczami, zwinnością ciała, bogatą mimiką, nietuzinkową osobowością, a także niekwestionowanym talentem aktorskim. Jej nazwisko było rozpoznawalne tak samo jak Marleny Dietrich czy Grety Garbo.

- Dziś jest to nieco zapomniana postać, dlatego przez rekonstrukcję wspomnianego filmu, chcemy dać jej drugie życie – dodaje Elżbieta Chrzanowska.

Historia pracownicy fabryki papierosów

Film opowiada o młodej pracownicy fabryki Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana na modelkę mającą reklamować nową markę papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie. Uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje jednak także bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Zaprasza on Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Bohaterka opiera się mu jednak, gdyż kocha van den Hofa. Wykorzystując swoje wpływy, zazdrosny Morelli sprawia, że nowe sceniczne dzieło van den Hofa "Mania" nie zostaje przyjęte przez Operę Narodową. Aby pomóc ukochanemu, bohaterka godzi się zostać kochanką Morellego, który przekonuje dyrektora opery do wystawienia nowego dzieła. Mania spotyka van den Hofa na premierze; niestety kompozytor nie chce z nią już rozmawiać. Mania decyduje się na desperacki krok...

Re-premiera

W niedzielę (4 września, godz. 18.00, Filharmonia Narodowa) odbyła się uroczysta re-premiera filmu. Wydarzenie należy uznać za niezwykłe, bo nie ma żadnych informacji, jakoby po premierze w 1918 roku film był jeszcze wyświetlany.

Warszawskiemu pokazowi towarzyszyła muzyka na żywo, napisana przez cenionego dyrygenta i twórcę muzyki filmowej Jerzego Maksymiuka, w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją kompozytora.

Warszawski pokaz filmu został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpoczął jego międzynarodowe tournee w pięciu stolicach Europy: Paryż (12 września), Madryt (29 września), Londyn (13 października),
Kijów (29 października) i Berlin (8 listopada).

Organizatorzy wydarzenia zapewnili w rozmowie z serwisem kultura.polskieradio.pl, że film bedzie można ponownie zobaczyć w Polsce w przyszłym roku.

Zobacz zwiastun re-premiery

 

(mz,pap, mat.prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pola i Charlie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2009 11:20
Ich romans był burzliwy, a czytelnikom brukowców dostarczył wielu wzruszeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez słów, ale z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 12:37
Rusza Święto Niemego Kina. Polscy muzycy zagrają do burlesek Charliego Chaplina, reklamówek Grety Garbo i animacji Fernanda Légera.
rozwiń zwiń