Henryk Bardijewski. Zaczęło się od kart bibliotecznych

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 13:00
- Po wojnie pracowałem w Bibliotece Narodowej w Zakładzie Bibliografii Zalecającej, gdzie na kartach bibliotecznych streszczałem w paru zdaniach przeczytane książki. Z czasem to pisanie zaczęło się wymykać - wspominał w Dwójce satyryk, prozaik, dramatopisarz, autor słuchowisk oraz tekstów dla kabaretów literackich.
Audio
  • Henryk Bardijewski wspomina swoje częstochowskie dzieciństwo (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Henryk Bardijewski opowiada o początkach swojej pracy w radiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Henryk Bardijewski o pracy w Teatrze Polskiego Radia w latach 60. i 70. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Henryk Bardijewski o odbiorze swoich radiowych tekstów (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Henryk Bardijewski o swoich książkach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Henryk Bardijewski urodził się w 1932 roku. W latach 1957-1975 był redaktorem Polskiego Radia. W 2002 r. został laureatem nagrody Honorowy Wielki Splendorprzyznawanej przez Teatr Polskiego Radia
Henryk Bardijewski urodził się w 1932 roku. W latach 1957-1975 był redaktorem Polskiego Radia. W 2002 r. został laureatem nagrody Honorowy Wielki Splendor przyznawanej przez Teatr Polskiego RadiaFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Zacząłem nie tyle streszczać, co zapisywać własne pomysły i tak się zaczęła moja przygoda z pisaniem - opowiadał Henryk Bardijewski. Bohater audycji dodawał, że w Bibliotece Narodowej pracował w latach 1953-1956, a już w 1955 roku zadebiutował literacko w poczytnym tygodniku "Szpilki". - Zacząłem od humoresek i skeczów. Stamtąd miałem otwartą drogę do redakcji Humoru i Satyry w Polskim Radiu. Pracowali tam ludzie starsi ode mnie średnio o 15 lat, ja byłem najmłodszy.

Henryk Bardijewski wspominał wielkie postaci odpowiedzialnych za radiową rozrywkę, ale też opowiadał o narodzinach polskiej szkoły słuchowisk. Te ostatnie były prezentowane nie tylko na antenie, ale też w prasie i formie książkowej.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 2-6.01.2017

Godzina emisji: 11.45

bch/mc

Czytaj także

Splendory 2016. "Mikrofon nie znosi nieprawdy"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 20:00
- Aktorów pociąga w radiu przygoda i poczucie, że ma się udział nieuchwytnym i jednorazowym przedsięwzięciu. Należy jednak przy tym pamiętać, że mikrofon jest narzędziem bardzo wymagającym i trzeba być przed nim zawsze prawdziwym – powiedział w Dwójce Andrzej Ferenc, laureat Wielkiego Splendora.
rozwiń zwiń