Zdzisława Donat: przeżyłam ostrzał z niemieckich samolotów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 10:01
- W 1939 r. wracaliśmy z wakacji wozem konnym. Nagle nadleciały niemieckie samoloty i otworzyły ogień do ludzi, którzy znajdowali się na szosie. Woźnica zaciął konia i krzyknął, żebyśmy schowali się pod drzewa. W ten sposób jakoś się uratowaliśmy - wspominała w Dwójce śpiewaczka operowa Zdzisława Donat.
Audio
  • Wspomnienia Zdzisławy Donat o domu rodzinnym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wspomnienia Zdzisławy Donat o studiach na politechnice (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zdzisława Donat o edukacji u Ada Sari i Gino Bechiego oraz o debiutach w Poznaniu i Monachium (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zdzisława Donat o występach na scenach operowych w Monachium, Neapolu, Hamburgu, Buenos Aires, San Francisco i Nowym Jorku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zdzisława Donat o występach na scenach operowych w Berlinie, Wiedniu, Mediolanie, Londynie, Rzymie, Lourdes, Bregencji, Tokio, Atenach i Weronie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Zdzisława Donat
Zdzisława DonatFoto: Leszek Szymański/PAP

Bohaterka "Zapisków ze współczesności" przyszła na świat w Poznaniu w lipcu 1936 r. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną została przesiedlona do Krakowa. Tam dalej miała styczność z muzyką, która odgrywała ważną rolę w jej rodzinnym domu. - W Krakowie początkowo mieszkaliśmy w mieszkaniu portiera hotelu "Polonia", a potem błąkalismy się po znajomych, aż w końcu znaleźliśmy swój kąt. Było to mieszkanie szczytowe, nad nami był strych, a pod nami mieszkała niedosłyszcząca hrabina. Dzięki temu mogły się u nas odbywać tajne koncerty. Grała u nas m.in. młodziutka Halina Czerny, Feliks Nowowiejski i jego syn Kazimierz, przy których akompaniamencie śpiewała moja matka - opowiadała Zdzisława Donat.

Marian Opania 1200.JPG
Marian Opania: jestem po mieczu Włochem, ale pizzy nie znoszę

Z tamtym okresem wiąże się również bardzo przykre dla artystki wspomnienie. - Pewnej nocy ojciec nie wrocił do domu. Do rana modliłyśmy się z matką i siostrami. Gdy tylko zasypiałysmy, matka nas budziła i mówiła, że mamy się modlić za ojca. I rzeczywiście, ojciec wrócił nad ranem z rozbitą głową. Okazało się, że była łapanka, zatrzymano tramwaj i wszystkich zabrano na policję. Ojciec probował coś po niemiecku tłumaczyć i wtedy żołnierz uderzył go w twarz - wspominała śpiewaczka.

Zdzisława Donat występowała na największych scenach m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w La Scali w Mediolanie w Covent Garden w Londynie, w teatrach w Hamburgu, Monachium, Wiedniu czy Genewie. Szczególne uznanie wzbudziła jej interpretacja partii Królowej Nocy w "Czarodziejskim flecie" Mozarta. Do największych kreacji artystki należą: rola Konstancji w "Uprowadzeniu z seraju" Mozarta, Noriny z "Don Pasquale" Donizettiego, Rozyny z "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego, Olimpii z "Opowieści Hoffmanna" Offenbacha, Aminy z "Lunatyczki" i Elwiry z "Purytan" Belliniego, Gildy z "Rigoletto", Violetty z "Traviaty", czy Oskara z "Balu Maskowego".

Co zraziło rodzinę Zdzisławy Donat przed pozostaniem w Krakowie po zakończeniu wojny? O tym w nagraniu audycji. W Dwójkowym cyklu nie zabrakło również wspomnień śpiewaczki związanych z pracą przy spektaklach w wielu teatrach operowych świata, opowieści o ludziach, których spotykała na swojej drodze życia i o podróżach.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Skulska

Gość: Zdzisława Donat (śpiewaczka operowa)

Data emisji: 11.02-16.02.2018

Godzina emisji: 12.45

pg

Zobacz więcej na temat: opera Anna Skulska MUZYKA
Czytaj także

Andrzej Dobber: śpiewacy stali się towarem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 10:00
- Dzisiaj mniej ważne jest, jakim kto jest artystą, a bardziej, jakiego ma menedżera - mówił w Dwójce słynny baryton, jeden z wielkich polskich głosów, którego znacznie częściej można usłyszeć w teatrach operowych świata niż w naszym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pretty Yende. Operowy talent z RPA

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 15:30
W audycji Aleksander Laskowski zachęcał do słuchania płyty "Dreams" nagranej przez młodą, znakomicie zapowiadającą się śpiewaczkę pochodzącą z Republiki Poludniowej Afryki.
rozwiń zwiń