Stanisław Leszczyński: próba zjazdu z Kasprowego skończyła się dla mnie złamaną nartą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 10:30
- Kierując kołem naukowym studentów teorii organizowaliśmy w Zakopanem obozy naukowe. Jeden z nich zwłaszcza utkwił mi w pamięci - mówił w Dwójkowym cyklu "Zapiski ze współczesności" zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina do spraw edukacji muzycznej, nagrań i koncertów.
Audio
  • Stanisław Leszczyński o znajomości z Włodzimierzem Kotońskim i współpracy z Polskim Radiem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisław Leszczyński o dzieciństwie w Kazimierzu Dolnym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisław Leszczyński wspomina czasy swojej edukacji w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisław Leszczyński o roli Chopina w jego życiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisław Leszczyński o pracy z polskimi nagraniami i początkach Studia Koncertowego S1 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Stanisław Leszczyński
Stanisław LeszczyńskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Krzysztof Jakowicz 1200.jpg
Krzysztof Jakowicz: Beethoven wpłynął na moje wyniki w ping ponga

Wspomnienie, którym dzielił się w audycji Stanisław Leszczyński pochodzi z okresu, gdy powoli kończył studia z teorii muzyki w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. - Wśród kolegów uczestniczących w tym obozie naukowym, przypominam sobie zdjęcia z tamtego okresu, można zauważyć rozrabiającego Jacka Kaspszyka z Dorotą Szwarcman, Krzysztofa Knitla i Krzysztofa Baculewskiego. A wśród pedagogów byli prof. Witold Rudziński i prof. Włodzimierz Kotoński. No i inne ciekawe zdjęcie, kiedy próbujemy z Jackiem Kaspszykiem zjechać z Kasprowego. Jak się okazało, obaj po raz pierwszy mieliśmy wtedy narty na nogach. Zdjęcie zostało zrobione niestety nie w momencie, gdy zaczynamy ten zjazd, tylko gdy kończymy. A skończyliśmy znacznie przed końcem trasy. Jacek pozbawiony był kombinezonu, ja zresztą też - był rozdarty i powiewający jak flaga. Złamałem też nartę - opowiadał gość Dwójki.

Stanisław Leszczyński to także twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", krytyk, publicysta, menadżer, pedagog - wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Był również dyrektorem nagrań Muzycznych PR, pierwszym dyrektorem i współtwórcą Studia Koncertowego Polskiego Radia - wówczas S1, dziś Studia im. Witolda Lutosławskiego.

Bohater audycji jest również wydawcą, pomysłodawcą i redaktorem płytowych wydań muzyki polskiej, w tym kroniki Konkursów Chopinowskich. Piastuje także stanowisko zastępcy dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina do spraw edukacji muzycznej, nagrań i koncertów. W swej gawędzie wspominał m.in. dzieciństwo w Kazimierzu Dolnym, znajomość z Włodzimierzem Kotońskim oraz współpracę z Polskim Radiem.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Beata Stylińska

Gość: Stanisław Leszczyński (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa")

Data emisji: 14-18.10.2019

Godzina emisji: 12.45

pg/mko

Czytaj także

Stanisław Leszczyński: Chopina odkrywamy wciąż na nowo

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:02
- Mam nadzieję, że będzie możliwość powtarzania Konkursów Chopinowskich na Instrumentach Historycznych, podobnie jak tego wielkiego Konkursu, co pięć lat - mówił Stanisław Leszczyński, wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń