Jerzy Artysz: bliskość Żelazowej Woli zaważyła na mojej psychice

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 13:00
- W domu było muzykowanie, mama pięknie śpiewała zwłaszcza pieśni ludowe. Rodzice byli bez wykształcenia muzycznego, ale zaszczepione miałem takie naturalne podejście do muzyki, do dźwięku, do ochoty i potrzeby śpiewania. To się potem uwarunkowało i rozwinęło w moje późniejsze studia i naukę muzyki - opowiadał prof. Jerzy Artysz na antenie Dwójki.
Jerzy Artysz
Jerzy Artysz Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
15:14 2020_11_16 12_44_58_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Jerzy Artysz opowiada o domu rodzinnym Zapiski ze współczesności/Dwójka)

16:26 2020_11_17 12_42_51_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jerzy Artysz wspomina edukację i lata okupacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:53 2020_11_18 12_44_07_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jerzy Artysz o swoich mistrzach i pierwszych sukcesach, a także latach powojennych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

16:03 2020_11_19 12_43_57_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jerzy Artysz o występach i pracy nad rolami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:48 2020_11_20 12_44_07_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jerzy Artysz o pedagogice, podróżach i związkach z Hiszpanią (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

Wybitny śpiewak i pedagog Jerzy Artysz jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, gdzie kształcił się w klasie prof. Marii Halfter, po czym studia wokalne kontynuował w Mediolanie u Marii Carbone-Rossini. Laureat międzynarodowych Konkursów wokalnych w Moskwie, Hertogenbosch, Tuluzie i Genewie, przez 26 lat był solistą Teatru Wielkiego w Warszawie.

Artysta urodził się w 1930 w Sochaczewie. Jak mówił, jego dzieciństwo było beztroskie, a w domu panowały duch patriotyzmu i muzyka. Tam również zaczęła się jego fascynacja operą i pierwsze próby wokalne.

 - To był okres pierwszego mojego styku z dźwiękiem. Pamiętam jak ojciec przyniósł do domu wspaniały radioodbiornik Telefonikę i do tej pory pamiętam pierwsze wrażenie ze styku z głosem Jana Kiepury. Chodzi mi o wrażenie, ja się zafascynowałem tym, co śpiewa ten pan. To była "La Danza" Rossiniego i pamiętam - "mamma mia, mamma mia". Zacząłem to wszystko wyśpiewywać dosyć głośno. Sąsiedzi się tylko użalali nad dzieciakiem, że lamentuje od rana - i takie to były moje początki z dźwiękiem.


Źródło: jgutiermusica/Falstaff


Wśród wspomnień profesora z dzieciństwa szczególne miejsce zajmują wycieczki do Żelazowej Woli. - Pamiętam wygląd i atmosferę Żelazowej Woli. Byłem oczarowany jako dziecko tymi instrumentami i otoczeniem. Utrata była czysta, park może nie tak zadbany jak teraz. To wszystko na mnie oddziaływało mocno, bliskość Żelazowej Woli zaważyła na mojej psychice już jako dziecka - opowiadał.

Jerzy Artysz ma w repertuarze najważniejsze partie barytonowe w dziełach muzyczno- scenicznych od wczesnego baroku po współczesność. Współpracował także jako śpiewak i reżyser z Warszawską Opera Kameralną.

Czytaj więcej:

Koncertował w niemal w całej Europie. Śpiewał na scenach Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Włoch, ZSRR, a także w Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, występował z wieloma znakomitymi śpiewakami. Wielokrotnie był gościem Festiwalu Warszawska Jesień oraz wielu innych festiwali muzycznych. Ma w dorobku wiele nagrań. W 1994 nagrał dla wytwórni Harmonia Mundi oratorium Los Improperios Federica Mompou.

Działalność estradową łączył od wielu lat z pedagogika ucząc w Warszawskiej Akademii Muzycznej , także prowadząc w wielu krajach mistrzowskie kursy, był też dyrektorem artystycznym szkoły operowej w Barcelonie. Zapraszany jest do jury międzynarodowych konkursów wokalnych w Warszawie, Barcelonie, Bussetto, Genewie i Tuluzie.

W Zapiskach ze współczesności prof. Jerzy Artysz opowiadał o pracy na wielu estradach świata, ale też wspominał dom rodzinny, lata edukacji, wojnę i ludzi, których spotkał na swojej drodze życia.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Gość: Jerzy Artysz (wybitny śpiewak i pedagog)

Data emisji: 16-20.11.2020

Godzina emisji: 12.45

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski i elegancja pieśni francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 14:00
Prof. Artysz kontynuuje opowieść o cyklu pieśni, które Paderewski napisał do słów francuskiego parnasisty Catulle Mandèsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Artysz i polski romantyzm raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 13:00
W ostatniej audycji jubileuszowego cyklu profesor Jerzy Artysz powrócił do twórczości Moniuszki i Mickiewicza.
rozwiń zwiń