REKLAMA

Ks. prof. Jan Sochoń: tradycja i wychowanie utkały moją tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 13:00
- Przeszłość, tradycja, wychowanie rodzinne, napotkani ludzie - to są źródła, które utkały moją tożsamość. Każdy, chcąc zrozumieć siebie, musi się przyglądać przeszłości i tym ludziom, dzięki którym jest tym, kim jest albo tym, kim się nieustannie staje - mówił w Dwójce ksiądz prof. Jan Sochoń, poeta, filozof i krytyk literacki.
Ks. prof. Jan Sochoń
Ks. prof. Jan SochońFoto: Foru/Jacek Lagowski

Beztroskie dzieciństwo ks. Jana Sochonia

Ksiądz prof. Jan Sochoń pochodzi z Wasilkowa – niewielkiej miejscowości, położonej obok Białegostoku. - Niemal całe dzieciństwo przeżyłem w pięknym, dużym domu, bawiąc się pośród drzew wiśni i czereśni oraz grządek truskawek, śpiewając piosenki – na ogół ludowe, ponieważ moja mama Franciszka wciąż je nuciła - wspominał gość Dwójki. - Gdy już byłem nieco starszy, często podczas pracy w ogrodzie odmawialiśmy różaniec, przetykając go pieśniami, najczęściej pasyjnymi. Dlatego moja wrażliwość ma charakter rzewny, wywołujący we mnie pasyjną aurę duchową - dodał.

Podkreślił, że w jego rodzinnej okolicy ważnym elementem krajobrazu była wielokulturowość. - Jeszcze do dziś zachował się swego rodzaju synkretyzm dźwiękowy – muzyczność kultury prawosławnej, katolickiej i zaledwie odczuwalne dźwięki kultury islamskiej. W takiej właśnie atmosferze kulturowej i religijnej się wychowywałem.

Mistyczne spotkania

Jak wyznał ks. Jan Sochoń, jednym ze źródeł jego doświadczenia egzystencjalnego był kontakt z księdzem Piotrem Bożykiem – wcześniej proboszczem w jednej z suchowolskich parafii, gdzie uczył również księdza Jerzego Popiełuszkę.

- Kiedy ksiądz Piotr zjawił się w Wasilkowie, od razu moje młode serce przylgnęło do jego osoby. To z perspektywy czasu wygląda dość mistycznie, ale pamiętam ten moment do dzisiaj. Mianowicie pewnego majowego popołudnia mama zaprowadziła mnie na majowe nabożeństwo. Stałem blisko ołtarza i patrzyłem na tego młodego księdza. Nasze oczy się spotkały, a po nabożeństwie ksiądz dopadł moją mamę i powiedział "proszę pani, jeszcze się nie znamy, ale chciałbym, żeby pani syn został ministrantem". Kilka dni później dołączyłem do tego grona - wspominał w Dwójce duchowny.

Młodość w atmosferze duchowej

Jak wspominał ks. Jan Sochoń, nowy proboszcz był ogromnym wsparciem dla młodzieży – nie tylko duchowym, ponieważ pomagał również w nauce szkolnej. 

- Uczył mnie wszystkiego, począwszy od lektur, poprzez sprawy artystyczne, ale i życia - mówił gość. Ksiądz Piotr zachęcił również młodzież do założenia zespołu muzycznego. - Graliśmy w kościele podczas tzw. mszy bitowych – wówczas to była rzecz bardzo atrakcyjna, że oto młodzież śpiewa piosenki podczas liturgii świętej. Występowaliśmy w całej Polsce na festiwalach sacrosongowych i nawet byliśmy w Krakowie, gdzie ówczesny biskup Karol Wojtyła nas przywitał i dał dobre słowo.

- Ksiądz Piotr swoim działaniem wytworzył taki model duszpasterstwa, który może nie wszystkim księżom wówczas odpowiadał, ale był ważny. Do dzisiaj żyję w pewnej atmosferze duchowej, jaka się wtedy wytworzyła - opowiadał ks. prof. Jan Sochoń.

W swoich gawędach ks. Jan Sochoń opowiadał o dorastaniu w wielokulturowym Wasilkowie, gdzie się urodził, tradycjach domu rodzinnego i historii, która miała niebagatelny wpływ na jego życie. Mówił również o rodzinnych tragediach, których był świadkiem, szukaniu pociechy w religii, przyjaźni z ks. Piotrem Bożykiem i Jerzym Popiełuszką. Wspominał też o swoich zainteresowaniach artystycznych, poezji, a także fotografowaniu.

Posłuchaj
15:05 2022_06_13 12_44_35_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ks. prof. Jan Sochoń o dorastaniu w wielokulturowym środowisku Wasilkowa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:34 2022_06_14 12_45_35_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ks. prof. Jan Sochoń o rodzinnych tragediach, których był świadkiem, szukaniu pociechy w religii, przyjaźni z ks. Piotrem Bożykiem i Jerzym Popiełuszką (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:23 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci 2022_06_15-12-44-38.mp3 Ks. prof. Jan Sochoń o studiach w Białymstoku i Warszawie, pierwszych zajęciach zawodowych i o decyzji o wstąpieniu do seminarium, która zapadła w dość dojrzałym wieku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:15 2022_06_16 12_45_00_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ks. prof. Jan Sochoń o przyjaźni z Jerzym Popiełuszką i pracy nad przygotowaniem dokumentów beatyfikacyjnych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:22 2022_06_17 12_45_40_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ks. prof. Jan Sochoń o zainteresowaniach artystycznych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 13-17.06.2022

Godzina emisji: 12.45

Czytaj także

Jan Twardowski: lubię mówić szczegółami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 05:55
– Moje wiersze pomogły mi poznać wielu ludzi – zaznaczał ks. Jan Twardowski. – Wiersze są jakimś środkiem porozumienia się z człowiekiem.
rozwiń zwiń