X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kawa po warszawsku - opowieści Kordiana Tarasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 22:30
- W PRL- u zakorzenił się zły zwyczaj, że kawę pije się w dużych szklankach. Niektórzy do dziś krzywią się na filiżanki - rozpoczął jedną ze swoich historii Kordian Tarasiewicz, varsavianista, autor m.in. książki "Cały wiek w Warszawie", który skończył niedawno 103 lata.
Audio
  • Kordian Tarasiewicz o dziejach rodziny i początkach firmy "Pluton" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kordian Tarasiewicz o swojej młodości i zmieniającej się przedwojennej Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kordian Tarasiewicz o czasie okupacji niemieckiej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kordian Tarasiewicz o latach powojennych i odwilży 1956 r. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kordian Tarasiewicz o polityce okresu PRL i warszawskich kawiarniach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Kawiarenka przy przystani rzecznej na Wiśle.
Kawiarenka przy przystani rzecznej na Wiśle.Foto: PAP/Kazimierz Madejski

- Przy okazji tematu warszawskich kawiarni trzeba przypomnieć postać Antoniego Słonimskiego, który był ich stałym bywalcem - opowiadał w - Jest nawet coś takiego jak szlak Słonimskiego: Nowy Świat, potem był Marzec na Placu Trzech Krzyży, potem był PIW na Foksalu, Wilanowska w Alejach Ujazdowskich, no i Czytelnik. Ten szlak był słynny.

Varsavianista przywoływał słowa Artura Międzyrzeckiego, który uważał, że stolik Antoniego Słonimskiego był odpowiednikiem codziennej gazety i nie mógł być lekceważony.

- Słonimski przychodził o pewnej godzinie. Miał karteczkę, na której miał zapisane jakieś wydarzenia albo żart. On był inspiratorem powiedzeń, określeń, inicjatyw, które podejmowali literaci.

Ich ostrze nierzadko skierowane było w ówczesne władze, które z niepokojem patrzyły na kawiarniane plotki. - Eryk Lipiński wspomina, że w Lajkoniku na Placu Trzech Krzyży opowiadano żarty antyrządowe, że nawet jakiś poseł powiedział żeby panowie z Lajkonika nie wyobrażali sobie, że kiedyś dojdą do władzy. W końcu ta kawiarnia została przez władze zamknięta - opowiadał Kordian Tarasewicz.
***
Kordian Tarasiewicz, syn znakomitego aktora Michała Tarasiewicza, urodził się 19 listopada 1910 r. W 1930 r. rozpoczął praktykę w rodzinnej firmie "Pluton" - palarni kawy założonej w 1882 r. przez swojego dziadka Tadeusza Tarasiewicza, która była pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem na ziemiach polskich.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

Od poniedziałku (2 grudnia) do piątku, godz. 11.45

Kordian
Kordian Tarasiewicz, fot. Dawid Skoblewski / Wikimedia / CC

Zobacz więcej na temat: kawa literatura Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: zapuściłem korzenie razem z moimi drzewami

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 09:00
- Kiedyś wracałem do rodziny, do Krakowa, potem zacząłem wracać do moich drzew - labiryntu, w którym mogę się zgubić i błądzić - opowiadał Krzysztof Penderecki w Dwójce. W dniu 84. urodzin znakomitego kompozytora zapraszamy do wysłuchania jego barwnych wspomnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Janicki – kadry z życia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 22:30
Krytyk filmowy, historyk kina, autor cyklicznego programu "W starym kinie", reżyser filmów dokumentalnych – Stanisław Janicki – obchodził niedawno rocznicę 80. urodzin. Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Jubilata.
rozwiń zwiń