Kawa po warszawsku - opowieści Kordiana Tarasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 22:30
- W PRL- u zakorzenił się zły zwyczaj, że kawę pije się w dużych szklankach. Niektórzy do dziś krzywią się na filiżanki - rozpoczął jedną ze swoich historii Kordian Tarasiewicz, varsavianista, autor m.in. książki "Cały wiek w Warszawie", który skończył niedawno 103 lata.
Audio
  • Kordian Tarasiewicz o dziejach rodziny i początkach firmy "Pluton" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kordian Tarasiewicz o swojej młodości i zmieniającej się przedwojennej Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kordian Tarasiewicz o czasie okupacji niemieckiej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kordian Tarasiewicz o latach powojennych i odwilży 1956 r. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kordian Tarasiewicz o polityce okresu PRL i warszawskich kawiarniach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Kawiarenka przy przystani rzecznej na Wiśle.
Kawiarenka przy przystani rzecznej na Wiśle.Foto: PAP/Kazimierz Madejski

- Przy okazji tematu warszawskich kawiarni trzeba przypomnieć postać Antoniego Słonimskiego, który był ich stałym bywalcem - opowiadał w - Jest nawet coś takiego jak szlak Słonimskiego: Nowy Świat, potem był Marzec na Placu Trzech Krzyży, potem był PIW na Foksalu, Wilanowska w Alejach Ujazdowskich, no i Czytelnik. Ten szlak był słynny.

Varsavianista przywoływał słowa Artura Międzyrzeckiego, który uważał, że stolik Antoniego Słonimskiego był odpowiednikiem codziennej gazety i nie mógł być lekceważony.

- Słonimski przychodził o pewnej godzinie. Miał karteczkę, na której miał zapisane jakieś wydarzenia albo żart. On był inspiratorem powiedzeń, określeń, inicjatyw, które podejmowali literaci.

Ich ostrze nierzadko skierowane było w ówczesne władze, które z niepokojem patrzyły na kawiarniane plotki. - Eryk Lipiński wspomina, że w Lajkoniku na Placu Trzech Krzyży opowiadano żarty antyrządowe, że nawet jakiś poseł powiedział żeby panowie z Lajkonika nie wyobrażali sobie, że kiedyś dojdą do władzy. W końcu ta kawiarnia została przez władze zamknięta - opowiadał Kordian Tarasewicz.
***
Kordian Tarasiewicz, syn znakomitego aktora Michała Tarasiewicza, urodził się 19 listopada 1910 r. W 1930 r. rozpoczął praktykę w rodzinnej firmie "Pluton" - palarni kawy założonej w 1882 r. przez swojego dziadka Tadeusza Tarasiewicza, która była pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem na ziemiach polskich.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

Od poniedziałku (2 grudnia) do piątku, godz. 11.45

Kordian
Kordian Tarasiewicz, fot. Dawid Skoblewski / Wikimedia / CC

Zobacz więcej na temat: kawa literatura Warszawa
Czytaj także

Krzysztof Penderecki: zapuściłem korzenie razem z moimi drzewami

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 09:00
- Kiedyś wracałem do rodziny, do Krakowa, potem zacząłem wracać do moich drzew - labiryntu, w którym mogę się zgubić i błądzić - opowiadał Krzysztof Penderecki w Dwójce. W dniu 84. urodzin znakomitego kompozytora zapraszamy do wysłuchania jego barwnych wspomnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Janicki – kadry z życia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 22:30
Krytyk filmowy, historyk kina, autor cyklicznego programu "W starym kinie", reżyser filmów dokumentalnych – Stanisław Janicki – obchodził niedawno rocznicę 80. urodzin. Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Jubilata.
rozwiń zwiń