Nagroda Grammy dla Pendereckiego. "To moja najlepsza muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:00
Znakomity kompozytor, który otrzymał prestiżową nagrodę fonograficzną za album "Penderecki Conducts Penderecki", mówił w Dwójce m.in. o znaczeniu w swojej twórczości muzyki chóralnej i tej z udziałem chóru.
Audio
  • Nagroda Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego. "To moja najlepsza muzyka" (Wybieram Dwójkę)
  • Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę Grammy (Wiadomości kulturalne/Dwójka)
Krzysztof Penderecki, październik 2016 r.
Krzysztof Penderecki, październik 2016 r. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Henryk Wojnarowski1200.jpg
38 lat z chórem. Opowieści prof. Wojnarowskiego

- Ta muzyka jest mi bliska. Myślę, że to moja najlepsza muzyka po prostu - przyznał w rozmowie z Beatą Stylińską Krzysztof Penderecki.

Jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów współczesnych został wyróżniony nagrodą Grammy w kategorii "muzyka chóralna" za album "Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1". Wydawnictwo to zawiera pierwsze nagranie studyjne Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na albumie znalazły się kompozycje z różnych lat, m.in. "Dies Illa" napisana z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. Jak zaznaczył w Dwójce kompozytor, nie chodziło tu jednak o przekrój jego muzyki: "ten układ jest trochę przypadkowy, ale tworzy jakiś wybór".

Płyta jest pierwszą z planowanego cyklu prezentującego dzieła orkiestrowo-chóralne Krzysztofa Pendereckiego. - Chcę mieć swoją wersję moich utworów. Te przez innych dyrygentów wykonywane są często bardzo dobre. Ale, właśnie, są inne - mówił.

Krzysztof Penderecki opowiadał w Dwójce również o współpracy z Chórem Filharmonii Narodowej i jego chórmistrzem prof. Henrykiem Wojnarowskim czy o klasycznej łacinie – "idealnym języku do pisania muzyki".

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Gość: Krzysztof Penderecki (kompozytor, dyrygent)

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Penderecki: Pasję napisałem na skrawku stołu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 13:00
- Chciałem pokazać żonie, na co mnie stać, że potrafię skomponować coś, czego nikt inny napisać nie potrafił - zdradził kulisy powstania przełomowej "Pasji według św. Łukasza" Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Penderecki dyryguje Pendereckim!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 11:07
Ruszyła nowa seria płyt, na których Krzysztof Penderecki dyryguje swoimi kompozycjami, prowadząc zespoły Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń