X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagroda Grammy dla Pendereckiego. "To moja najlepsza muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:00
Znakomity kompozytor, który otrzymał prestiżową nagrodę fonograficzną za album "Penderecki Conducts Penderecki", mówił w Dwójce m.in. o znaczeniu w swojej twórczości muzyki chóralnej i tej z udziałem chóru.
Audio
  • Nagroda Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego. "To moja najlepsza muzyka" (Wybieram Dwójkę)
  • Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę Grammy (Wiadomości kulturalne/Dwójka)
Krzysztof Penderecki, październik 2016 r.
Krzysztof Penderecki, październik 2016 r. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Henryk Wojnarowski1200.jpg
38 lat z chórem. Opowieści prof. Wojnarowskiego

- Ta muzyka jest mi bliska. Myślę, że to moja najlepsza muzyka po prostu - przyznał w rozmowie z Beatą Stylińską Krzysztof Penderecki.

Jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów współczesnych został wyróżniony nagrodą Grammy w kategorii "muzyka chóralna" za album "Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1". Wydawnictwo to zawiera pierwsze nagranie studyjne Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na albumie znalazły się kompozycje z różnych lat, m.in. "Dies Illa" napisana z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. Jak zaznaczył w Dwójce kompozytor, nie chodziło tu jednak o przekrój jego muzyki: "ten układ jest trochę przypadkowy, ale tworzy jakiś wybór".

Płyta jest pierwszą z planowanego cyklu prezentującego dzieła orkiestrowo-chóralne Krzysztofa Pendereckiego. - Chcę mieć swoją wersję moich utworów. Te przez innych dyrygentów wykonywane są często bardzo dobre. Ale, właśnie, są inne - mówił.

Krzysztof Penderecki opowiadał w Dwójce również o współpracy z Chórem Filharmonii Narodowej i jego chórmistrzem prof. Henrykiem Wojnarowskim czy o klasycznej łacinie – "idealnym języku do pisania muzyki".

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Gość: Krzysztof Penderecki (kompozytor, dyrygent)

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Penderecki: Pasję napisałem na skrawku stołu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 13:00
- Chciałem pokazać żonie, na co mnie stać, że potrafię skomponować coś, czego nikt inny napisać nie potrafił - zdradził kulisy powstania przełomowej "Pasji według św. Łukasza" Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Penderecki dyryguje Pendereckim!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 11:07
Ruszyła nowa seria płyt, na których Krzysztof Penderecki dyryguje swoimi kompozycjami, prowadząc zespoły Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń