33 lata Jarockich i Różewicz w roli swata

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 14:00
- By przeżyć taką miłość, warto się urodzić. I warto dożyć, bo nasz związek był dość późny - życie z reżyserem Jerzym Jarockim wspomina żona, aktorka Danuta Maksymowicz-Jarocka.
Audio
  • Danuta Maksymowicz-Jarocka o sobie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Danuta Maksymowicz o tym, jak z Jerzym Jarockim wyswatał ją Różewicz (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Danuta Maksymowicz-Jarocka o współpracy Jerzego Jarockiego ze Starym Teatrem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Danuta Maksymowicz-Jarocka o zapiskach pozostawionych przez męża (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Danuta Maksymowicz-Jarocka o ostatnich chwilach prof. Jerzego Jarockiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Przez 33 lata Danuta Maksymowicz i Jerzy Jarocki wspólnie przeżywali radośćpremier i otrzymanych nagród. Ostatnie wyróżnienie dla męża odebrała sama. Był to Felix Warszawski w kategorii najlepsza reżyseria za spektakl Sprawa na podstawie Samuela Zborowskiego Juliusza Słowackiego w Teatrze Narodowym. 2012
Przez 33 lata Danuta Maksymowicz i Jerzy Jarocki wspólnie przeżywali radość premier i otrzymanych nagród. Ostatnie wyróżnienie dla męża odebrała sama. Był to Felix Warszawski w kategorii najlepsza reżyseria za spektakl "Sprawa" na podstawie "Samuela Zborowskiego" Juliusza Słowackiego w Teatrze Narodowym. 2012Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Połączył ich Teatr Stary w Krakowie - w 1968 roku Jerzy Jarocki reżyserował "Moją córeczkę" Tadeusza Różewicza. Dramaturg przychodził na każdą próbę. - Pewnie wtedy mnie sobie upodobał - wspomina Danuta Maksymowicz-Jarocka, aktorka Teatru Starego. Spotkanie z nią było w planie każdej późniejszej wizyty Różewicza w Krakowie. Poeta zatrzymywał się u Jarockich w domu, gdzie dwaj mężczyźni z pewnością rozmawiali o pani Danucie. Z czasem Jerzy Jarocki zaczął pojawiać się w miejscach, gdzie miał pewność spotkania jej.

- Moje najwspanialsze życie, najtrudniejsze, najbardziej dotkliwe, intensywne, to, co nazywa się prawdziwym życiem, było właściwie od zaangażowania się i życia z Jurkiem. To jest prawdziwe życie, te 33 lata - wspomina dziś Danuta Maksymowicz-Jarocka. Ale początkom towarzyszyły wątpliwości, oboje mieli przecież rodziny...

10 października minęły 3 lata od śmierci Jerzego Jarockiego. Wspomnień jego można słuchać w cyklu "Zapiski ze Współczesności" do piątku 16 października. 

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Lisiecka

Gość: Danuta Maksymowicz-Jarocka (aktorka)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 11.45

asz/mc

Czytaj także

Inscenizator niezwykłych światów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 15:28
Bezlitosna logika, niepowtarzalne myślenie o teatrze, jeden z ostatnich wielkich. W Dwójce wspominaliśmy Jerzego Jarockiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Holoubek to dowód na istnienie Boga"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 17:00
Piotr Fronczewski... debiutował niedawno w roli reżysera. W spektaklu "Ja, Feuerbach" Teatru Ateneum odnaleźć można podobno ślady wpływu, jaki wywarł na niego Gustaw Holoubek. - Jestem wyznawcą i czcicielem słowa - wyjaśnił Piotr Fronczewski w Dwójce.
rozwiń zwiń