Prof. Michał Heller. Ksiądz dla inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:00
– Wzrastałem w podwójnej atmosferze: religijnej i zarazem przepojonej kultem nauk ścisłych – opowiadał światowej sławy naukowiec, filozof, teolog i kosmolog.
Audio
  • Ks. prof. Michał Heller o swojej rodzinie i edukacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ks. prof. Michał Heller o o dzieciństwie na Syberii i szczęśliwym powrocie do Polski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ks. prof. Michał Heller o latach 50. i studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ks. prof. Michał Heller o problemach młodego naukowca w PRL (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ks. prof. Michał Heller m.in. o przyjaźni z jezuitą i astrofizykiem George'em Coyne'em (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Ks. prof. Michał Heller wygłosił niedawno w Polskim Radiu wykład Gdy przestrzeń była Bogiem
Ks. prof. Michał Heller wygłosił niedawno w Polskim Radiu wykład "Gdy przestrzeń była Bogiem"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Zobacz wideo
prof heller - wykład w lutosie  -20.jpg
Ks. prof. Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

W czasie II wojny światowej rodzina Hellerów została wywieziona w głąb Rosji. Na szczęście przy szkołach rosyjskich utworzono wtedy klasy polskie. Młody Michał Heller jako uczeń szkoły podstawowej otrzymał na początku roku m.in. podręcznik do geografii. – To była książka na cały rok. Tak mnie zainteresowała, że w dwa lub trzy wieczory przeczytałem całą i nauczyłem się wszystkiego, co w niej było – wspominał naukowiec.

Gość Dwójki opowiadał m.in. o innych młodzieńczych spotkaniach z literaturą popularnonaukową, o tym, dlaczego ma "niepełne wykształcenie podstawowe", a także o swoim ojcu ("człowieku renesansu z feudalnymi tęsknotami"), który był początkowo przeciwny wstąpieniu syna do seminarium duchownego, choć to właśnie często powtarzane przezeń słowa wpłynęły na życiową decyzję Michała Hellera.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Hanna Maria Giza

Gość: ks. prof. Michał Heller

Data emisji: 21-25.03.2016

Godzina emisji: 11.45

mc/bch

ks. prof. Michał Heller obok swoich książek. Fot. Jacek WłodarczykKs. prof. Michał Heller obok swoich książek. Fot. Jacek Włodarczyk
Ks. prof. Michał Heller i redaktor Hanna Maria Giza. Fot. Jacek Włodarczyk Ks. prof. Michał Heller i redaktor Hanna Maria Giza. Fot. Jacek Włodarczyk
Czytaj także

Ks. prof. Michał Heller: wizja Boga? Nie musi być tak naiwnie, jak sobie wyobrażamy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 19:00
Znakomity teolog opowiadał w Dwójce o napięciach między nauką a wiarą. O tym, że na ów konflikt wpływ może mieć również pewien tradycyjny obraz Boga.
rozwiń zwiń