Polskie Radio
Section05
teologia

PR24 "Chrześcijaństwo nie zwalczało dorobku antyku". Ks. prof. Mazurkiewicz o relacjach wiary i rozumu

- Do dzisiaj jest tak, że jeśli ktokolwiek ma ochotę studiować teologię, to najpierw musi się zająć studiowaniem filozofii - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, profesor nauk społecznych i wykładowca UKSW, wskazując na relacje między wiarą a rozumem w papieskiej encyklice Fides et ratio.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół Jan Paweł II teologia filozofia wiara religia

Hostia, krople krwi i pierwsze procesje. Początki Bożego Ciała

Historia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – bo tak brzmi pełna nazwa katolickiego święta określanego zwyczajowo Bożym Ciałem – rozpoczęła się w średniowieczu. U jej genezy stoją m.in. objawienia pewnej młodej zakonnicy oraz niezwykłe wydarzenie uznane przez Kościół za cud.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki Boże Ciało teologia filozofia religia średniowiecze

Pustelnik, mędrzec, czytelnik. Ryszard Przybylski i świat jego książek

– Był jednym z największych współczesnych polskich humanistów, który literaturę potrafił otwierać na wszystkie wymiary: kulturowe, polityczne czy religijnie. Odkrywał przed czytelnikami nowe światy interpretacji – mówił w Polskim Radiu prof. Włodzimierz Bolecki o Ryszardzie Przybylskim. W tym roku wspominamy 95. rocznicę urodzin tego wybitnego literaturoznawcy i eseisty.    
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Przybylski Maria Janion literatura teologia filozofia chrześcijaństwo romantyzm poezja

Jerzy Nowosielski. Malarstwo żarliwej wiary, sztuka trudniej nadziei

– Nie stworzyłby tak wspaniałych fresków w cerkwiach i kościołach, gdyby nie był człowiekiem naprawdę, mimo okresu zwątpienia, wierzącym – podkreślał w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zbigniew Podgórzec, znawca prawosławia, opowiadając o Jerzym Nowosielskim. 7 stycznia br. mija 100. rocznica urodzin tego znakomitego malarza i myśliciela.  
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski prawosławie teologia Jezus Chrystus malarstwo chrześcijaństwo HISTORIA

Joseph Ratzinger - nauczyciel wiary i rozumu

- Od końca lat 60. mamy dwa kierunki myślenia Ratzingera. Z jednej strony: prowadzić reformę, ale mądrze, żeby przetrwał depozyt wiary katolickiej, z drugiej: bardzo ostra diagnoza, gdy chodzi o świat zachodni. Wyraźne, odważne mówienie, że chrześcijaństwo w świecie zachodnim staje się mniejszością i trzeba się przygotować na dziesięciolecia czy stulecia, które nadchodzą - mówił w Dwójce ks. prof. Andrzej Kobyliński, który przez ponad 35 lat studiował naukę Josepha Ratzingera. Spotkaliśmy się w dniu pogrzebu papieża seniora Benedykta XVI (5.01.2023).
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI Andrzej Kobyliński Dwójka Kościół katolicki wiara filozofia teologia

"Jezus z Nazaretu". Benedykt XVI i jego lektura Ewangelii

– Uważał te książki za ukoronowanie swojej pracy teologa, myśliciela i intelektualisty – mówił w Polskim Radiu publicysta Marek Zając o trzyczęściowym cyklu autorstwa Benedykta XVI zatytułowanym "Jezus z Nazaretu". Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie w wieku 95 lat.
Zobacz więcej na temat:  papież Benedykt XVI Jezus Chrystus Biblia chrześcijaństwo ewangelia literatura filozofia teologia

"Czy do powiedzenia coś ma śmierć?". Stanisław Barańczak i sprawy najważniejsze

- W moich wierszach jest wiele zwrotów do Stwórcy. Ale to paradoksalny dialog: próbujemy w nim rozpaczliwie coś przekazać, wytłumaczyć, a przecież Bóg wie wszystko. I nic nie powie – mówił Stanisław Barańczak w archiwalnym radiowym nagraniu. 26 grudnia br. mija 8. rocznica śmierci tego znakomitego poety.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Barańczak poezja literatura emigracja USA PRL Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna filozofia teologia chrześcijaństwo

"Gdy czas się kończy, przyspieszamy okazywanie dobra". Co Boże Narodzenie mówi o końcu świata?

Chrześcijanie przed świętami Bożego Narodzenia rozważają biblijne teksty mówiące o końcu świata. Adwent, który jest czasem bezpośredniego przygotowania do świąt, jest również poświęcony przygotowaniom na powtórne przyjście Chrystusa - to na końcu czasów. Jak w tym kontekście odczytywać tajemnicę Bożego Narodzenia? - Naszym przeznaczeniem jest odnowienie wszystkiego w Jezusie Chrystusie - mówi dominikanin o. Wojciech Surówka. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Kościół społeczeństwo KULTURA magazyn 2022/2023 KSIĄŻKA Kościół katolicki POLSKA teologia koniec świata Przemysław Goławski