Elżbieta Penderecka: przyjaźń z Herbertem narodziła się w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 07:50
- Pod koniec lat 60., gdy mąż dostał stypendium w Niemczech, mieszkaliśmy w Zehlendorf, pięknej dzielnicy Berlina Zachodniego. Pamiętam wycieczki Zbyszka Herberta z naszym synem na łódce. Cudowne wieczory, długie rozmowy. To był wspaniały okres, który nas wszystkich bardzo zbliżył – opowiadała w Dwójce żona znakomitego kompozytora.
Audio
  • Elżbieta Penderecka wspomina m.in. swoją rodzinę i swoje dzieciństwo (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Penderecka wspomina lata 60. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Penderecka wspomina m.in. Nadię Boulanger (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Penderecka wspomina m.in. swój pierwszy wyjazd do USA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Penderecka wspomina m.in. czasy przełomu po 1989 roku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Elżbieta Penderecka
Elżbieta Penderecka Foto: PAP/Stach Leszczyński

Bohaterką "Zapisków ze współczesności" była Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Żona Krzysztofa Pendereckiego jest także inicjatorką konkursów muzycznych i członkinią władz międzynarodowych fundacji muzycznych.

W jednym z odcinków audycji Elżbieta Penderecka opowiadała o muzycznych przyjaźniach i znajomościach zawartych przez nią i jej męża na przełomie lat 60. i 70. w Związku Radzieckim, Niemczech Zachodnich, Wenezueli i Stanach Zjednoczonych. – Te przyjaźnie, które zawieraliśmy przez lata, ci niezwykli muzycy stali się niezwykle ważnym elementem w naszym życiu – podkreślała żona Krzysztofa Pendereckiego.

W kolejnych odcinkach audycji Elżbieta Penderecka opowiadała także o swojej rodzinie i dzieciństwie, wspominała Nadię Boulanger i swój pierwszy wyjazd do USA oraz czasy przełomu po 1989 roku.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 8-12.04.2019

Godzina emisji: 12.45

mko/jp

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: nie chciałem być kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 13:38
- Zaczynałem moją karierę jako skrzypek i wcale nie myślałem o pisaniu muzyki - wspominał w Dwójce wybitny polski kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: muzyka Pendereckiego zmienia życie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 11:48
- Wykonywanie jej jest jak wielka długa podróż. Przeżywam ją już od lat - mówiła Anne-Sophie Mutter o twórczości znakomitego kompozytora. Skrzypaczka wystąpiła w koncercie wieńczącym Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie.
rozwiń zwiń