REKLAMA

Polacy na półki!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 10:15
Nic gorszego nie mogło spotkać filmu, niż odłożenie go na półkę. Tym eufemizmem określano zakaz dystrybucji dzieła. Za to w XXI wieku najbardziej nas cieszy, gdy płyty z muzyka polską trafiają na półki - sklepowe.

Aby mało znany kompozytor stał się znanym kompozytorem, musi w dzisiejszych czasach zaistnieć w katalogu jednej z kilku najważniejszych wytwórni płytowych. Pozycję wśród najważniejszych twórców w historii kompozytor zyskuje wtedy, kiedy z własnej nieprzymuszonej woli nagra jego muzykę jeden z wykonawców ze światowej czołówki. Ostatnio spotkało to Grażynę Bacewicz, której utwory przypomniał/pokazał światu Krystian Zimerman, a nagranie dzieł Szymanowskiego przez Pierre'a Bouleza przypieczętowało ostatecznie miejsce naszego kompozytora w europejskim panteonie.

 

Skoro Rok Chopinowski posłużył nam do reklamowania Polski przy użyciu Chopina, to podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej z pewnością dobrze wylansujemy się używając w tym celu Szymanowskiego. To sprawa Ministerstwa Kultury - my tymczasem możemy nacieszyć się obecnością muzyki wielkich Polaków w najważniejszych sklepach płytowych świata.

Zapraszam do Głębokiego słuchania.

Adam Suprynowicz

12 marca (sobota), godz. 10:30

Czytaj także

Boulez odkrywa bajkowość partytur Szymanowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2010 00:10
- Muzyka Szymanowskego fascynowała mnie od bardzo dawna - twierdzi jeden z najwvbitniejszych dyrygentów naszych czasów Pierre Boulez.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Zimerman odkrywa dla świata Grażynę Bacewicz

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 12:00
W piątek światło dzienne ujrzała nowa płyta jednego z najwybitniejszych współczesnych pianistów.
rozwiń zwiń