Kazimierz Dolny. "Kuncewiczówka to własny kawałek nieba"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 16:55
- Miejsce to wzięło się z wielkiego marzenia i obietnicy, którą Jerzy Kuncewicz złożył samemu sobie. Zawsze mówił bowiem, że jak będzie miał żonę, to wybuduje dla niej prawdziwy dom – powiedziała Monika Januszek-Surdacka, kustoszka Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Audio
  • Rozmowa z Moniką Januszek-Surdacką, kustoszką Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym (Dwójka na miejscu/Dwójka)
Słynna  kuncewiczówka  w Kazimierzu Dolnym to willa autorki  Dwóch księżyców  Marii Kuncewicz i jej męża Jerzego Kuncewicza
Słynna " kuncewiczówka " w Kazimierzu Dolnym to willa autorki " Dwóch księżyców " Marii Kuncewicz i jej męża Jerzego KuncewiczaFoto: PAP/Mirosław Trembecki

- Słowa Jerzego Kuncewicza nabierają szczególnego znaczenia, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że zarówno rodzina jego żony i pisarki Marii Kuncewiczowej, jak i jego bliscy to zesłańcy syberyjscy, którzy zawsze żyli w wiecznej podróży i bez stałego adresu. Maria Kuncewiczowa pisała kiedyś, że bardzo bała się tego domu i tej ogromnej odpowiedzialności. Jak pisała: "gdy ma się własny dach nad głową i własny kawałek nieba, to jest wielkie zobowiązanie" – dodała Monika Januszek-Surdacka, opowiadając o Kuncewiczówce, która powstała w latach 30. XX wieku.

W nagraniu rozmowy posłuchamy o tym, gdzie powstała książka Marii Kuncewiczowej "Dwa księżyce", oraz tego, jacy goście bywali w odwiedzinach u państwa Kuncewiczów.

***

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz 

Gość: Monika Januszek-Surdacka (kustoszka Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym)

Data emisji: 24.06.2017

Godzina emisji: 15.55

Materiał wyemitowany w ramach audycji "Dwójka na miejscu"

mz/kul


Czytaj także

"Wzgórze psów". Dramaty mazurskiej prowincji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 11:40
W audycji rozmawialiśmy m.in. o najnowszej książce Jakuba Żulczyka, która przedstawia mroczne oblicze Warmii i Mazur.
rozwiń zwiń