Piotr Cieplak: teatr natury to groza i zachwyt w jednym

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:15
- Przyroda pozwala człowiekowi zbliżyć się do planu większego niż on sam, pozwala mu uczestniczyć w o wiele większym teatrze, przerastającym go, budzącym grozę i zachwyt - mówił w Dwójce reżyser Piotr Cieplak.
Audio
  • Piotr Cieplak o ptakach, ogrodzie, teatrze i sztuce (Dwójka)
Piotr Cieplak
Piotr CieplakFoto: Grzegorz Śledź/PR2

O tym, w jaki sposób przenieść zdziwienie światem na scenę teatralną, rozmawialiśmy z wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie, zapalonym dendrologiem i ornitologiem. Gość Dwójki stwierdził, że spotkanie z naturą zaczęło się dla niego od pola i zdziczałego sadu, który jego żona dostała od ojca. Oboje postanowili urządzić tam ogród botaniczny. Dlaczego?

- Ogród jest spotkaniem człowieka i przyrody wpół drogi. Jest przez niego urządzany, pielęgnowany, ale to ciągle natura, w której może odnaleźć poczucie piękna i harmonię niezbędną w sztuce - powiedział reżyser, dla którego obcowanie z przyrodą jest zarówno źródłem inspiracji, jak i niezbędnego w życiu ukojenia - ucieczką od dysharmoni, która niczego nie obiecuje, ale potrafi nim zawładnąć.

- Człowiek czuje wówczas, że staje się częścią krajobrazu, elementem wcale nie najważniejszym, ale niezbędnym. On uświadamia nam naszą przypadkowość i przemijalność - powiedział Piotr Cieplak.

***

Rozmawiał: Michał Nowak

Gość: Piotr Cieplak

Data emisji: 1.01.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/bch

Czytaj także

Bluszcz: poza Warszawą zaczyna się inna planeta

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 10:00
- W mniejszych miastach dyrektorzy prowadzą ciągła walkę z władzami samorządowymi lub się z nimi układają - mówił aktor przez lata związany z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Cieplak. Człowiek prawdziwego teatru

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 18:22
W Międzynarodowym Dniu Teatru gościliśmy w Dwójce znakomitego reżysera i laureata nagrody im. Zygmunta Hübnera.
rozwiń zwiń