O radiu pisano już w siedemnastym wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 21:00
– Francis Bacon wyobrażał sobie, że głos będzie podróżował w skrzynce, a po jej otwarciu będzie go można wysłuchać – mówił prof. Jerzy Limon, autor książki "Młot na poetów albo kronika ściętych głów".
Audio
  • O radiu pisano już w siedemnastym wieku (Dwukropek/Dwójka)
Francis Bacon (na rycinie pierwszy z lewej) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii epoki odrodzenia i baroku
Francis Bacon (na rycinie pierwszy z lewej) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii epoki odrodzenia i barokuFoto: Wikimedia/cc

W tekstach z XVI i XVII wieku z reguły wyobrażano sobie przyszłość jako przedłużenie teraźniejszości. – Ludzie mieli być w zasadzie tacy sami, mieszkać podobnie, ale mieć lepsze warunki życia. Pomijam rozmaite fantazje, utopie, antyutopie, wizje fantastycznych krajów czy marzenia o rosnących na drzewach kiełbasach w literaturze sowizdrzalskiej – opowiadał.

Przyszłość widziano jednak nie tylko w różowych barwach. Pewien XV-wieczny mnich w swoim dzienniku z przerażeniem opisywał nowy, straszny wynalazek, który doprowadzi do zgłupienia ludzkości. Była to prasa drukarska.

***

Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzący:
Dorota Gacek
Goście:
prof. Jerzy Limon
Data emisji:
26.02.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/asz

Czytaj także

Wybór poezji jest dziś wyborem samotności i bezimiennej sławy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 21:00
- Młody twórca w świecie liberalnym, który mierzy się sukcesem, produktywnością, zyskiem, pieniądzem, nie ma wielkiego powodu, żeby chwalić się, że jest poetą - mówił w Dwójce prof. Piotr Śliwiński.
rozwiń zwiń