Piękno i okrucieństwo. Bieguny Józefa Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 15:50
- Zarzucał sobie, że jest zbyt uładzony. Że kapiści nie zrozumieli jednego z najważniejszych tematów: bólu świata - mówił o Józefie Czapskim Adam Zagajewski.
Audio
  • Piękno i okrucieństwo. Bieguny Józefa Czapskiego (Dwukropek/Dwójka)
Józef Czapski
Józef CzapskiFoto: PAP/reprodukcja Andrzej Rybczyński

serwis specjalny
czapski_663x364_ss.jpg
Józef Czapski 1896-1993

- Był jednym z najważniejszych świadków historii XX wieku i pisarzem. Jednocześnie, i to trochę zostało przysłonięte, był artystą należącym do najwybitniejszych twórców malarstwa europejskiego 2. połowy XX wieku – przypominał niegdyś na antenie Radia Wolna Europa Wojciech Karpiński.

Jakie było to malarstwo i – w jakie wchodziło relacje z pozostałą częścią twórczości Czapskiego? Dlaczego spojrzenie na świat tego znakomitego artysty i pisarza mieściło się, o czym m.in. opowiadał Adam Zagajewski, zawsze między biegunem przerażenia a biegunem zachwytu? W audycji również o sensacyjnym odkryciu nieznanego obrazu Józefa Czapskiego, które dokonało się dzięki nieznośnemu kotu ze strychu w słynnym domu w Maisons-Laffitte…

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: Adam Zagajewski (poeta, eseista) oraz Stanisław Mancewicz (opiekun archiwum w Maisons-Laffitte, odkrywca nieznanego obrazu Józefa Czapskiego)

Data emisji: 28.04.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/mc

Czytaj także

Rosyjska legenda, która zmieniła życie Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 13:00
- Duchowe korzenie Czapskiego tkwią w kulturze rosyjskiej. On stał się naturą metafizyczną dzięki zetknięciom z niesamowitymi Rosjanami - mówiła w Dwójce Magdalena Grochowska.
rozwiń zwiń