Stephen King. Najstraszniejszy pisarz na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 16:30
Amerykański mistrz literatury grozy skończył 21 września 70 lat. To doskonała okazja, by zastanowić się na światowym fenomenem jego pisarstwa.
Audio
  • Stephen King. Najstraszniejszy pisarz na świecie (Dwukropek/Dwójka)
Stephen King
Stephen KingFoto: PAP/Newscom

Samych powieści wydał ponad 50, nie licząc książek, których precyzyjnie do tego gatunku nie można zaliczyć. Jak to możliwe, że od ponad 40 lat King utrzymuje pisarską klasę, pisząc tak wiele i w tak wielu gatunkach? Jak ów Król Horroru zmienił popkulturę i co wniósł do literatury grozy? Czy ma jakieś obsesyjne motywy, które wracają w jego pisarstwie? A wreszcie - czy King jest pisarzem spełnionym? O tym rozmawialiśmy w Dwójce.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Renata Kuryłowicz (wydawczyni) i Jakub Demiańczuk (krytyk kultury)

Data emisji: 22.09.2016

Godzina emisji: 22.00

mc/bch

Czytaj także

Czarne serca Lovecrafta i Houellebecqa

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 12:29
W swoich książkach występują w formie totalnej przeciwko ludziom i światu. Twierdzą, że jedynie zniszczenie może zakończyć cierpienie, jakim jest życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Carrie" – początek panowania Stephena Kinga

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 17:12
– Ten malutki film okazał się wielkim hitem. Jego sukces znacząco wpłynął na karierę Stephena Kinga – opowiadał w Dwójce Robert Ziębiński o pierwszej adaptacji debiutanckiej powieść słynnego amerykańskiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed koszmarami Lovecrafta nie da się uciec

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:00
Stephen King, który uważał Lovecrafta za swego mistrza, chciał kiedyś napisać opowiadanie o poduszce pisarza, która pamiętała jego wszystkie sny. Gdy jednak spróbował je sobie wyobrazić, przeraził się tak bardzo, że porzucił ten pomysł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stephen King. Pisarz, który miał fuksa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 18:45
Stephen King jest kimś więcej niż pisarzem. To marka i fabryka literatury. W latach 70., gdy dopiero zyskiwał popularność, jego książki zaadaptowali trzej wielcy reżyserzy. - Nie znaleźlibyśmy drugiego pisarza, który miałby takiego fuksa - mówi Robert Ziębiński, dziennikarz i krytyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślady grozy według Łukasza Orbitowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 10:30
W "Porankach Dwójki" słuchaliśmy kulturalnych rekomendacji znakomitego pisarza specjalizującego się głównie w literaturze grozy i fantastycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski horror sprzed stu lat. Czytamy Grabińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 14:00
W cyklu "Książka do słuchania" Tomasz Borkowski prezentował opowiadania Stefana Grabińskiego, zwanego "polskim Edgarem Allanem Poe".
rozwiń zwiń