Czarne serca Lovecrafta i Houellebecqa

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 12:29
W swoich książkach występują w formie totalnej przeciwko ludziom i światu. Twierdzą, że jedynie zniszczenie może zakończyć cierpienie, jakim jest życie.
Audio

Cthulhu, najważniejszy potwór z horrorów Lovecrafta, przebywa w uśpieniu na dnie Pacyfiku w cyklopowym mieście R'lyeh. Jak twierdzi autor, można go przywołać poprzez mistyczną formułę pochodzącą z zapomnianego języka: Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn.

W książkach Howarda Phillipsa Lovecrafta pełno opowieści o potężnych istotach z kosmosu, ni to potworach, ni to bóstwach. Lovecraft, ojciec horroru, to pierwszy pisarz, który wystąpił przeciwko światu i ludziom w formie totalnej. Tłumaczył, że chce naprawić świat przez samozniszczenie. - Jego opowiadania wciągają w przestrzenie, w których nie do końca chce się być - mówi w "Sezonie na Dwójkę" filozof, profesor Zbigniew Mikołejko.

Autorem jednej z najważniejszych współczesnych prac o Mitologii Cthulhu - "H.P. Lovecraft. Przeciw życiu, przeciw światu" - jest nie kto inny, jak Michel Houellebecq, francuski pisarz najczęściej oskarżany dziś o moralny nihilizm.

Houellebecq uważa, że pisarstwo Lovecrafta jest absolutnie racjonalistyczne, że nie ma tam żadnego mistycyzmu. Lovecraft nie próbuje dociekać psychologii ludzkiej, ponieważ bohaterowie są od pierwszych stron w stanie histerii ze strachu albo znajdują się we śnie.

- W tej nicości jest coś, co jest kuszące - mówi historyk literatury, dr Marek Gumkowski - Warto się zastanowić, dlaczego książki Houellebecqa, Littella, Jelinek, McCarthy'ego są dziś popularne. Jest to potężna siła, która na dnie duszy pozostawia pewien osad.

A jak może brzmieć warczenie Cthulhu? Tu możesz posłuchać tajemniczego dźwięku nagranego przez naukowców na Pacyfiku. Do tej pory nie wyjaśniono, kto lub co tak mruczy...

usc

Zobacz więcej na temat: kosmos Pacyfik
Czytaj także

Mistrz amerykańskiego antymitu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 14:52
- Cormac McCarthy eksploruje obszary, które uznalibyśmy za patologiczne - twierdzi amerykanista Marek Szopski. - Jednocześnie sugeruje, że tak po prostu jest, a więc to właśnie jest norma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wampiry pomagają nam walczyć ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 15:45
Są szybsze, silniejsze, mądrzejsze i przede wszystkim nieśmiertelne. O tysiącach wampirycznych analogii, głęboko tkwiących w każdym z nas, opowiadamy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żulczyk: świat to nieprzyjemne miejsce

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 13:52
- Moja nowa historia od początku dryfowała w mroczne i makabryczne rejony. Świat daje coraz mniej szans na happy end – mówi pisarz Jakub Żulczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 horrorów, które warto obejrzeć po ciemku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 16:00
Jest strasznie, ale lepiej nie zasłaniać ręką oczu, bo za to kino grozy biorą się genialni reżyserzy, operatorzy i spece od efektów specjalnych. Przedstawiamy 10 filmów, które są dobrą alternatywą dla "Egzorcysty" i "Laleczki Chucky".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilkołaka każdy ma w sobie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 15:46
W średniowieczu wierzono, że skóra wilcza jest lewą stroną skóry człowieka. Gdy ludzie stali się bardziej krytyczni wobec tej teorii, ktoś wpadł na pomysł, by oskarżonego o wilkołactwo obdzierać ze skóry.
rozwiń zwiń