Mycielski i Panufnik. Co się kryje w listach kompozytorów?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:30
W "Dwukropku" rozmawialiśmy o tym, jaki obraz twórców przynosi wydany niedawno pierwszy tom korespondencji obu kompozytorów z lat 1949-1969.
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: jackmack34/Pixabay/domena publiczna

ferency adam_0080473.jpg
Kompozytor do kompozytora. W Dwójce czytamy listy Panufnika i Mycielskiego

"Jeżeli potrafią Cię złamać okoliczności czy ludzie, warunki czy trudności jakieś, to byłeś podatny na złamanie. Gwiazdę trzyma się w sobie - i źle z tym, kto ją zakopie, nie dojrzy, nie umie rozdmuchać jej ogni" - pisał Zygmunt Mycielski w liście do przyjaciela Andrzeja Panufnika.

Z czym musieli się zmagać artyści w podzielonej żelazną kurtyną Europie i jakie miejsce w ich życiu odgrywała sztuka, w której jak pisał Mycielski jest zawsze jakiś tajemniczy element?

O tym w "Dwukropku" opowiadali: Beata Bolesławska-Lewandowska - muzykolog, edytorka tych listów, autorka monografii życia i twórczości Andrzeja Panufnika oraz Radosław Romaniuk  - historyk literatury, edytor, pracujący obecnie nad wydaniem listow Zygmunta Mycielskiego do Jarosława Iwaszkiewicza.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadzi: Dorota Gacek

Data emisji: 29.09.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/mko

Czytaj także

Urodzinowe spotkanie z poezją Krystyny Miłobędzkiej

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 14:23
85. urodziny cenionej poetki i autorki dramatów były okazją w Dwójkowym "Dwukropku" do rozmowy o jej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Lipska: w poezji ogromnie boję się banału

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 14:45
- Jak wiadomo uwodzi nas krajobraz, który czasem jest zwykłym kiczem, ale mimo to nas zachwyca. Mam lęk, żeby nie przenieść tego kiczu do wiersza - mówiła w Dwójce wybitna poetka, z którą spotkaliśmy się z okazji zbliżającej się premiery jej tomu pt. "Pamięć operacyjna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stephen King. Najstraszniejszy pisarz na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 16:30
Amerykański mistrz literatury grozy skończył 21 września 70 lat. To doskonała okazja, by zastanowić się na światowym fenomenem jego pisarstwa.
rozwiń zwiń