Mrożek i Tyrmand. Rozterki emigranta zapisane w listach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 15:50
- Obaj zaczynają pisać do siebie w trudnym momencie życia. Można powiedzieć, że przebywając na emigracji, nadziewają się na ostrze swojego losu i te listy są tego zapisem - powiedział Marek Zaleski.
Audio
  • Tadeusz Nyczek i Marek Zalewski o korespondencji między Mrożkiem i Tyrmandem (Dwukropek/Dwójka)
W emigracyjnym labiryncie
"W emigracyjnym labiryncie"Foto: (zdj. ilustracyjne)

Goszczący w Dwójce krytyk literacki opowiadał o książce "W emigracyjnym labiryncie", będącej zbiorem korespondencji z lat 1965-1982 pomiędzy Sławomirem Mrożkiem a Leopoldem Tyrmandem.

- W listach widzimy jak Tyrmand stawia pierwsze kroki w USA, Mrożek zaś zdaje się przeżywać lęk związany z sukcesem, jaki odniósł w Europie za sprawą "Tanga" - dodał Marek Zaleski, z którym zgadza się goszczący również w audycji krytyk literacki Tadeusz Nyczek.

- Mrożek był egocentrykiem i człowiekiem depresyjnym, który wciąż dłubał się w sobie i lubił analizować swoje stany psychiczne - powiedział Nyczek.

Z jakimi innymi problemami zmagał się Sławomir Mrożek i jakie było podejście obu pisarzy do życia na emigracji i jak kształtował się ich stosunek do polskości ? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: krytycy literaccy: Marek Zaleski, Tadeusz Nyczek

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/ag

Czytaj także

"Proces" i inne lektury. Dwójka zaczytana jesienią

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 15:22
W jesiennej ramówce Dwójki w paśmie "Książka do słuchania" czeka na Państwa siedem premierowych adaptacji znakomitych dzieł polskiej i światowej literatury. Wśród nich - "Proces" Franza Kafki w interpretacji Piotra Adamczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patrick deWitt, western i tragikomizm z Kanady

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 18:10
- Humor jest dla jedynym sposobem na to, by szczęśliwie przejść przez życie, nawet w obliczu wielu trudności. Tę samą zasadę stosuję w swoich książkach – powiedział Patrick deWitt, głośny kanadyjski pisarz i scenarzysta.
rozwiń zwiń