"Nie ma cyberpunka bez deszczu"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 11:35
- Wszystkie metropolie cyberpunkowe muszą tonąć w deszczu. Światło słoneczne pojawiło się dopiero w post cyberpunku - mówił pisarz Michał R. Wiśniewski w radiowej dyskusji o nurcie, który odcisnął silne piętno na kulturze lat 80. XX wieku. 
Audio
  • Nowoczesność jako zagrożenie, czyli narodziny i kariera cyberpunka (Dwukropek/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shuyyerstock/Tithi Luadthong

kosmos galaktyka shutterstock 1200.jpg
"Napór". Kolejna podróż w głąb wszechświata

Pretekstem do rozmowy o cyberpunku było wznowienie klasycznych już opowiadań Williama Gibsona, ojca założyciela cyberpunka. - Według anegdoty Gibson wymyślił cyberprzestrzeń, czyli fantastyczną komputerową krainę, do której podłączamy się umysłem, patrząc na młodzież grające na automatach. On zobaczył ich marzenie, żeby żyć w tym świecie z komputera - wspominał Michał R. Wiśniewski.

Gość audycji dodał, że w tekst założycielski cyberpunka opowiadał o dzieciakach, które buntują się przeciw dorosłym, wykorzystując swoją znajomość nowej technologii, jaką były komputery.

W audycji rozmawialiśmy o najważniejszych autorach i powieściach tego gatunku. Dyskutowaliśmy o kwestiach filozoficznych, które poruszał cyberpunk. Ciekawy wątek rozmowy dotyczył specyfiki cyberpunku japońskiego. W audycji przywołaliśmy też zabawny i malowniczy przepis na powieść tego gatunku.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: dr. hab. Adam Mazurkiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego (autor jedynej w Polsce monografii o cyberpunku) oraz z Michał R. Wiśniewski (pisarz, znawca tematyki mangi, anime i fantastyki, popularyzator kultury japońskiej w Polsce)

Data emisji: 26.01.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/kh

Czytaj także

Literackie sondy kosmiczne. Co z tą fantastyką?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 19:00
O tym, jakie projekty nowych światów, ocalenia lub utraty człowieczeństwa można znaleźć w książkach science fiction, rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
rozwiń zwiń