Literackie sondy kosmiczne. Co z tą fantastyką?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 19:00
O tym, jakie projekty nowych światów, ocalenia lub utraty człowieczeństwa można znaleźć w książkach science fiction, rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
Audio
  • Literackie sondy kosmiczne. Co z tą fantastyką? (Strefa literatury/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Lem1200_pap.jpg
"Lem nie oszukiwał, ale prawdy o sobie też nie mówił"

Czterdzieści lat temu NASA wystrzeliła w kosmos bezzałogową sondę Voyager 2, w celu zbadania kilku planet układu słonecznego. Sonda do dziś przesyła cenne dane. I chociaż Stanisław Lem narzekał na powtarzalność i wyczerpywanie się literatury fantastycznej już w latach 70., fantastyka naukowa też nadal istnieje. Jakie dziś podejmuje tematy, jaką trzyma formę?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Tomasz Kołodziejczak (pisarz i publicysta), dr Joanna Bednarek i Krzysztof M. Maj (Ośrodek Badawczego Facta Ficta)

Z nagrań archiwalnych: Stanisław Lem

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/jsz

Czytaj także

Jak literatura fantastyczna radziła sobie z cenzurą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 13:00
O nietypowych wyzwaniach, jakie towarzyszyły jego pracy dla Wydawnictwa Iskry, opowiadał Lech Jęczmyk, redaktor, tłumacz, wybitny znawca literatury science fiction.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedzeniowe hity kuchni science fiction

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 13:00
- Pewne pomysły, które pojawiały się w filmach fantastycznych, są już obecne w naszych doświadczeniach żywnościowych - mówił w Dwójce Paweł Brylski, autor bloga Nowa Kuchnia Warszawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Praskie Si-Fi". Lewobrzeżne ufoludki na Pradze

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 10:00
- Skorzystałyśmy z konwencji science fiction, żeby uciec od formuły dramatu społecznego czy dokumentalnego - mówiła Joanna Wichowska, współtwórczyni spektaklu "Praskie Si-Fi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poza Lemem nikomu nie udało się tego zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 14:00
- Odejście od tego, co Lem rozumiał jako science fiction, jest widoczne wszędzie. Wszystko poszło w czystą fantastykę, którą jest pisać znacznie wygodniej - podkreślała w Dwójce prof. Małgorzata Szpakowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lem nie oszukiwał, ale prawdy o sobie też nie mówił"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 09:00
- Lem nie chciał, żeby poruszano temat jego żydowskiego pochodzenia, ze względu na traumatyczne doświadczenia z młodości - mówił w Dwójce pisarz i dziennikarz Wojciech Orliński, który opowiadał o swojej nowej książce "Lem. Życie nie z tej ziemi".
rozwiń zwiń