"Jak Philip Roth przygotował swoją śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 11:53
- Teatralizował swoje odchodzenie, zamykał kolejne etapy, a nawet zbierał materiały dla swojego biografa - mówiła Justyna Sobolewska o ostatnich latach życia znakomitego amerykańskiego pisarza.
Audio
  • Rozmowa o życiu i twórczości Philipa Rotha (Dwukropek/Dwójka)
Philip Roth. Zmarły w wieku 85 lat prozaik przez wiele lat był jednym z głównych pretendentów do literackiego Nobla
Philip Roth. Zmarły w wieku 85 lat prozaik przez wiele lat był jednym z głównych pretendentów do literackiego NoblaFoto: PAP/EFE/Miguel Rajmil

Philip Roth 1200.jpg
"Philip Roth pisał o niesłychanej intensywności życia wobec śmierci"

Najważniejszym literackim tematem Philipa Rotha był on sam. Ale to nie zarzut - Roth w prozie testował swoje alternatywne losy, mistyfikował przeszłość, wywoływał liczne kolizje prawdy z fikcją. Jego książki układają się w jedną z najbardziej przejmujących opowieści o ludzkiej egzystencji.

O tym (a także o tym, jak Philip Roth "przygotowywał swoją śmierć"; w jak ambiwalentny sposób patrzył na przeszłość, z której się wywodził; o żydowskim dziedzictwie, winie niezawinionej czy przekleństwie starości) rozmawialiśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Jolanta Kozak (tłumaczka dzieł pisarza), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka)

Data emisji: 25.05.2018

Godzina emisji: 22.00

mko/pg

Czytaj także

"Amerykańska sielanka" pełna życia opowieść o przebudzeniu z amerykańskiego snu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 18:00
- To dojrzała powieść. Przede wszystkim ma to, co ja na swój prywatny użytek nazywam "walorem prawdziwości", ma w sobie życie. To nie jest zadrukowany papier, to nie jest zmyślona historia. Takich powieści wcale nie ma tak dużo - ocenia Jolanta Kozak, tłumaczka "Amerykańskiej sielanki".
rozwiń zwiń