Javier Marías. Pisarz inteligentny dla inteligentnych

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 12:14
- Jest to pisarz szczególny, przynajmniej dla pewnego typu czytelników, którzy jeszcze istnieją w tym świecie. Javier Marías chce pisać powieści inteligentne, dla inteligentnych ludzi, inteligentnym językiem, używając inteligentnych narzędzi literackich i inteligentnej pamięci literackiej - mówił w Dwójce Carlos Marrodan Casas.
Audio
  • O fenomenie literatury Javiera Maríasa (Dwukropek/Dwójka)
Javier Maras
Javier MaríasFoto: J.P.GANDUL/PAP/EFE

Lidia Sadowa 1200.jpg
Splot miłości i polityki w powieści Javiera Mariasa

Javier Marías, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich, z wyboru żyje w innej epoce: pali jak smok, nie używa komputera, nie ma telefonu komórkowego, pisze na maszynie, a poprawki wprowadza ołówkiem. Jego powieści, choć czerpią w równej mierze z Szekspira i szpiegowskich thrillerów, też pozornie nie pasują do naszych czasów - pojedyncze sceny u Maríasa ciągną się przez dziesiątki stron, dygresje się zapętlają, czas niemal przestaje płynąć.

Trudno jednak znaleźć dziś w Europie pisarza równie uważnego, równie głęboko zainteresowanego związkami między pamięcią, przemijaniem, miłością i poczuciem krzywdy. Ujmując rzecz krótko: Marías to prawdziwy slow food w erze literackiego fast foodu. Właśnie ukazuje się na polskim rynku jego najnowsza powieść, "Berta Isla" - z tej okazji o fenomenie Maríasa rozmawialiśmy w audycji ze znakomitymi iberystami i tłumaczami - Tomaszem Pindlem i Carlosem Marrodanem Casasem.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Data emisji: 12.10.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/pg

Czytaj także

"Podróżowanie jest częścią procesu pisania"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:30
– Sama podróż, gdy jeszcze nie jestem u celu, pomaga uporządkować myśli albo przygotować grunt pod kolejne teksty – mówiła poetka Natalia Malek w rozmowie o odysejach poetów.
rozwiń zwiń