"Podróżowanie jest częścią procesu pisania"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:30
– Sama podróż, gdy jeszcze nie jestem u celu, pomaga uporządkować myśli albo przygotować grunt pod kolejne teksty – mówiła poetka Natalia Malek w rozmowie o odysejach poetów.
Audio
  • "Podróżowanie jest częścią procesu pisania" (Pisarze w podróży/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

– To, co zgromadzę podczas podróży, przydaje mi się prawie zawsze po powrocie. Większość tekstów z moich książek powstało wskutek jakiejś podróży. Cały proces, który do nich doprowadził, polegał zaś na napięciu między podróżowaniem a pozostawianiem. I właśnie to napięcie wydaje mi się najciekawsze – powiedziała pisarka.

W Dwójce o swoich podróżach opowiadali także poeci Artur Nowaczewski i Tadeusz Dąbrowski. Ten pierwszy tłumaczył, co jest celem podróży człowieka piszącego, i ubolewał nad "piekłem współczesnego turyzmu", drugi zaś zwrócił uwagę na pewien paradoks wyjazdów do dalekich krajów - ich efektem jest bowiem narzucająca się obecność zupełnie innych miejsc, niż te, które się odwiedza.

***

Tytuł audycji: Pisarze w podróży

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Tadeusz Dąbrowski, Natalia Malek i Artur Nowaczewski (poeci)

Data emisji: 10.09.2017

Godzina emisji: 13.00

mc/bch

Czytaj także

Kobieta w podróży nigdy nie jest samotna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 16:00
– Tylko przed pierwszym wyjazdem kobieta nazywa swoją podróż samotną. Potem już mówi, że podróżuje w pojedynkę lub solo – mówiła Marzena Filipczak, podróżniczka i pisarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niespieszne wędrówki Jerzego Stempowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 15:00
Bohaterem audycji "Pisarze w podróży" był jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, współpracownik paryskiej "Kultury".
rozwiń zwiń