REKLAMA

Rymkiewicz czyta Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 11:17
W audycji "Dwukropek" analizowaliśmy mickiewiczowski cykl Jarosława Marka Rymkiewicza, który pisarz zainicjował w roku 1987.
Audio
Jarosław Marek Rymkiewicz
Jarosław Marek RymkiewiczFoto: PAP/GRZEGORZ JAKUBOWSKI

Jarosław Gajewski 1200.jpg
Śladami Mickiewicza z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem

"Pełne tajemnic życie Mickiewicza jest wzorem, archetypem życia polskiego. Dotykając tych tajemnic, starając się je przeniknąć i nazwać, dotykamy tajemnic naszego tutaj na ziemi życia. Kto opowiada o jego życiu, opowiada więc - choćby nawet o tym nic nie wiedział - o sobie samym, o tajemnicach własnego istnienia - pisze w książce "Żmut" Jarosław Marek Rymkiewicz.

Tom otwierający cykl "Jak bajeczne żurawie" ukazał się w Instytucie Literackim w Paryżu w 1987 roku. Potem już po 1989 roku ukazywały się kolejne książki z tego mickiewiczowskiego cyklu Rymkiewicza - "Baket", "Kilka szczegółów", "Do Snowia i dalej", "Głowa owinięta koszulą"  i wieńczący cykl tom "Adam Mickiewicz odjeżdża na zółtym rowerze". W nim z kolei autor pisze "Istniejemy tu tylko dlatego, że jesteśmy opowieścią, która sama siebie opowiada".


Mickiewicz_Cytaty_1200x660.jpg
"Czterdzieści i cztery". Najlepsze cytaty Mickiewicza

O mickiewiczowskim cyklu Jarosława Marka Rymkiewicza rozmawiali prof. Marzena Woźniak-Łabieniec, prof. Mikołaj Sokołowski, dr Przemysław Dakowicz i dr Grzegorz Marzec.

Przypominieliśmy także wypowiedzi Jarosława Marka Rymkiewicza z audycji Iwony Smolki nadanej w Dwójce w 1990 roku.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadzi: Dorota Gacek

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 21.30

bch/mko

Czytaj także

"Nieustanna rozmowa z przeszłością”. Twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 19:00
- We wszystkich swoich  książkach powraca on jako pisarz filozoficzny, metafizyczny - mówił prof. Maciej Urbanowski w audycji poświęconej znakomitemu poety i znawcy literatury romantycznej. 13 lipca Jarosław Marek Rymkiewicz skończył 83 lata.
rozwiń zwiń